نخل اریکا (Dypsis lutescens) یک انتخاب فوق العاده برای آوردن حس لمس مناطق استوایی به خانه شما است. این گیاه در دسته‌هایی از ساقه‌های باریک و در عین حال بلند رشد می‌کند و ظاهر برگها همچون پر میباشد. این گیاه در شرایط آب هوایی گرم و مرطوب به خوبی رشد میکند. نخل اریکا یک گیاه آپارتمانی بسیار محبوب است که می تواند چندین سال فضای سبز دوست داشتنی برای منزل شما فراهم کند.

نکته مهمی که درباره نخل اریکا باید بدانید این است که ،نگهداری از این گیاه چالش بر انگیز است و تحمل سهل انگاری در رسیدگی به خودش را ندارد. نخل اریکا مانند دیگر گیاهان آپارتمانی نیست که بتوانید به سادگی آن را در گلدانی قرار دهید و رسیدگی به آن را فراموش کنید. اگر به دنبال نگهداری آسانتر از نخل های آپارتمانی هستید، میتوانید از نخل شامادورا یا کنتیا نگهداری کنید.

نخل اریکا سالانه تقریباً بین 15 تا 25 سانتیمتر رشد می کند و ارتفاع آنها در زمان بلوغ به 1.8 تا 3 متر نیز میرسد. در صورتی که از آنها به خوبی نگهداری شود تقریبا 10 سال عمر میکنند.

چگونه نخل اریکا را آبیاری کنیم؟

نخل اریکا به آب کافی برای مرطوب نگه داشتن خاک نیاز دارد، اما نه آنقدر آب که خاک همیشه خیس یا غرقاب باشد. در طول ماه های سرد سال می توانید اجازه دهید خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. دقت داشته باشید آبیاری زیاد و خیس بودن دائمی خاک باعث پوسیدگی ریشه های گیاه خواهد شد.

به چه میزان روشنایی برای نگهداری از نخل اریکا در داخل خانه نیاز داریم؟

یکی از مهم ترین عوامل در مراقبت از نخل اریکا، قرار دادن آن در محیط پر نور میباشد. نخل اریکا با نور روشن و غیر مستقیم خورشید بهترین عملکرد را خواهد داشت.

قرار دادن نخل اریکا در نزدیکی پنجره‌های رو به شمال یا شرق میتواند برای گیاه شما عالی باشد، اما حتی اتاق‌ هایی با پنجره‌های رو به جنوب یا غرب نیز میتوانند برای اریکا مناسب باشند تا زمانی که اطمینان حاصل کنید که گیاه در اکثر روز از نور مستقیم خورشید دور میماند.

اگر گیاه بیش از حد نور مستقیم خورشید را دریافت کند، رنگ برگها ممکن است به رنگ سبز مایل به زرد درآید. اگر این اتفاق افتاد، مکان گیاه خود را تغییر دهید.

تعویض گلدان نخل اریکا

هر چند سال یکبار نیاز است که گلدان نخل اریکا را تعویض کنید. با تعویض مجدد خاک گیاه، خاک گلدان قدیمی‌تری را که طی دو تا سه سال گذشته در آن زندگی می‌کرده است، جایگزین می‌کنید و به آن مواد مغذی جدیدتری می‌دهید. درهنگام تعویض گلدان اریکا، مطمئن شوید که آن را در همان عمق گلدان قبلی قرار می دهید. اگر آن را بیش از حد عمیق بکارید می تواند آسیب جدی به ریشه و بقیه قسمت های گیاه وارد نماید. ریشه ها ی این گیاه می توانند بسیار شکننده باشند، بنابراین با ملایمت آنها را جابجا کنید حتی سعی نکنید آنها را جدا یا پخش کنید.

به آرامی با انگشتان خود خاک را در اطراف ریشه ها بریزید و مطمئن شوید که بیش از حد خاک را فشار نمیدهید که باعث شکسته شدن ریشه های ضعیف این گیاه نشود. پس از اینکه خاک را درون گلدان پر کردید، گیاه خود را به طور عمیق آبیاری کنید. در صورت فرو نشست خاک، خاک بیشتری به آن اضافه کنید.

خاک

یک خاک معمولی برای گیاه خود انتخاب کنید و مقداری شن و ماسه تمیز را به آن اضافه کنید.

کود دهی به نخل اریکا

گیاه اریکا تقریبا در همه فصل ها به جز پاییز و زمستان که گیاه معمولا در خواب فرو میرود نیاز به کود دهی دارد. برای زیبایی شاخ برگ گیاه کوددهی به نخل اریکا را نباید فراموش کنید. کود مایع گیاهان آپارتمانی که حاوی ریز مغذی ها میباشد برای این این گیاه مناسب میباشد.

مطمئن شوید که کود ریز مغذی مناسب را برای گیاه خود انتخاب می کنید. کود را مطابق دستورالعمل برچسب رقیق کنید تا مطمئن شوید که مقدار زیادی از محصول را به آن نمی‌دهید که می‌تواند منجر به سوختگی برگ‌های گیاه شود. کود را مطابق دستورالعمل برچسب رقیق کنید تا مطمئن شوید که مقدار زیادی از محصول را به آن نمی‌دهید که می‌تواند منجر به سوختگی برگ‌های گیاه شود.

برای بهترین نتیجه در کود دهی یا تغذیه گیاه در ماه های پاییز و زمستان از کود دادن به نخل اریکا خود داری خودداری کنید. همچنین دقت داشته باشید که کود دادن بیش از حد باعث زرد شدن گیاه میشود.

چگونه شاخ برگ نخل اریکا را تمیز کنیم؟

اگر روی شاخ برگ گیاه شما گرد و غبار یا کثیفی وجود دارد، می توانید از یک پارچه نرم و مرطوب برای این کار استفاده کنید و به آرامی آنها را پاک کنید. در اینجا در مورد نحوه تمیز کردن برگ های گیاهان آپارتمانی بیشتر بدانید.

مطمئن شوید که هنگام انجام این کار، زیر برگ‌ها را برای وجود حشراتی همچون شپشک آردی یا کنه‌های عنکبوتی بررسی کنید. این گیاه به هر دو آفت بسیار حساس است و اگر آنها را روی برگ های خود مشاهده کردید، مطمئن شوید که آنها را با پارچه مرطوب پاک کنید.

چگونه برگ گیاهان آپارتمانی داخل خانه را تمیز و براق کنیم!

روش تکثیر نخل اریکا

نخل اریکا را می توان از طریق تقسیم یا رشد از طریق بذر تکثیر کرد. تقسیم یک گیاه بالغ به دو یا چند بخش سریعترین و ساده ترین راه برای رشد نخل اریکا جدید است. بذرها حدود 4 هفته طول می کشد تا جوانه بزنند و چندین سال طول می کشد تا به ارتفاع 1-2 متر برسند.

بهترین راه برای تکثیر نخل اریکا، بدون شک تقسیم آرام گیاه هنگام تعویض گلدان است.

اگرچه تکثیر گیاه نخل اریکا از طریق تقسیم ممکن است در ابتدا به دلیل ترس از آسیب رساندن به گیاه دلهره آور به نظر برسد، اما اگر این کار را به آرامی و با احتیاط انجام دهید، فرآیند نسبتاً آسانی است. 

در اینجا یک راهنمای گام به گام برای تکثیر نخل اریکا به روش تقسیم را توضیح داده ایم:

  • مطمئن شوید که گیاه نخل اریکا که برای تکثیر انتخاب می کنید بالغ و آماده تکثیر باشد. باید چندین ساقه قوی داشته باشد که با شناسایی ریشه هایی که آنها را تغذیه می کنند به راحتی تقسیم شوند.
  • اگرچه می توانید نخل اریکا را در هر زمانی تقسیم کنید، اما بهتر است این کار در بهار انجام شود، زمانی که گیاه شروع به رشد دوباره کرده است.
  • قبل از جدا کردن ساقه ها از گیاه اصلی، به یاد داشته باشید که روز قبل آن را به خوبی آبیاری کنید تا خاک کمی شل شود که در نهایت به شما امکان می دهد ریشه ها را راحت تر جدا کنید.
  • هنگامی که نخل اریکا شما از گلدان خارج شد، به آرامی خاک را از ریشه تکان دهید و سعی کنید ریشه های متصل به ساقه های مختلف را شناسایی کنید.
  • برخی از افراد تمام خاک را از روی ریشه میتکانند تا ریشه‌ها نمایان شود و تقسیم ریشه‌ها آسان‌تر شود.
  • سعی کنید گروه های حداقل 4-5 ساقه را برای تقسیم از گیاه مادر انتخاب کنید. یک یا دو ساقه به تنهایی رشد کافی بوته ای ایجاد نمی کنند.
  • پس از شناسایی ساقه هایی که باید تقسیم شوند، از یک چاقوی تیز برای جدا کردن آنها از گیاه مادر استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام ریشه های اصلی تغذیه کننده ساقه ها را حفظ کرده و سعی کنید در صورت امکان ریشه های کوچکتر را دست نخورده نگه دارید.

قسمت های تازه تقسیم شده را در یک گلدان حاوی مخلوطی از یک خاک استاندارد گلدان و ماسه درشت به نسبت 2:1 قرار دهید.

گیاهان تازه تقسیم شده خود را به طور کامل آبیاری کنید، و مطمئن شوید که ریشه به خوبی مرطوب میماند.

سوالات متداول درباره نگهداری از نخل اریکا

چرا برگ های نخل اریکا زرد می شوندزرد شدن نخل اریکا

هنگامی که برگها شروع به زرد شدن می کنند، ممکن است گیاه در معرض آفتاب زیاد یا آبیاری زیاد باشد. بررسی کنید که گلدان گیاه زهکشی مناسبی داشته باشد ،دقت داشته باشید که آبیاری زیاد و غرقاب بودن خاک باعث پوسیدگی ریشه ها و درنهایت مرگ گیاه شما میشود. اگر این مشکل ادامه داشت، ممکن است زمان آن رسیده باشد که گلدان و خاک گیاه خود را تعویض کنید و آن را به مکانی منتقل کنید که در آن نور مستقیم خورشید به آن نتابد.

چرا نوک برگ های نخل اریکا من قهوه ای میشود؟

اگر دمای محل نگهداری نخل اریکا خیلی سرد شود، ممکن است قسمت های قهوه ای تا قرمز روی برگ ها به وجود بیاید. گیاه خود را در مکانی قرار ندهید که دمای هوا به زیر 12 درجه سانتیگراد میرسد. گیاه خود را از کنار پنجره ها ی سرد یا وسایل سرمایشی دور کنید که باعث آسیب به آنها میشود. همچنین قهوه ای شدن نوک برگه میتواند به دلیل کمبود رطوبت نیز اتفاق بیافتد.

چرا  برگهای اریکا کم رنگ میشود؟

دلیل این امر میتواند نبود نیتروژن کافی درون خاک باشد. نیتروژن در طبیعت به طور طبیعی وجود دارد ولی در گیاهان آپارتمانی میتوان از کود های حاوی نیتروژن برای سبز رنگ شدن برگهای گیاه خود استفاده کنید

نخل اریکا من چقدر آب نیاز دارد؟

نخل اریکا به آب کافی برای مرطوب نگه داشتن خاک در ماه های گرم نیاز دارد. در طول ماه‌های سرد تر می‌توانید اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود. هرگز اجازه ندهید خاک زمان طولانی خشک بماند و همچنین از آبیاری بیش از حد نیز خود داری کنید که باعث پوسیدگی ریشه میشود.

هنگام آبیاری از ریختن آب روی گیاه خودداری کنید، در عوض از پایه گیاه آبیاری کنید. وقتی زیر گلدانی پر از آب شد سعی کنید آن را خالی کنید، این کار به جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه شما کمک می کند.

گیاهانمان را چه زمانی باید آبیاری کنیم؟

نخل اریکا من به چه نوع کود و چه مقدار کود نیاز دارد؟

از یک کود ضعیف برای کود دهی نخل اریکا استفاده کنید. اگر کود در داخل خاک رسوب کند و خیلی قوی باشد باعث سوختگی برگ و ظاهر شدن لکه های قهوه ای بر روی آنها می شود. از یک کود ضعیف که به درستی رقیق شده باشد استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که گیاه شما بیش از حد کود داده نمی شود و به درستی رشد می کند.

هنگامی که در مورد میزان مصرف کود شک دارید، مطمئن شوید که به جای کود بیشتر، کمتر از کود استفاده کنید.

آیا نخل اریکا به رطوبت بالایی نیاز دارد؟

نخل اریکا بومی جزایر اقیانوس آرام و مناطقی است که آب و هوای گرمسیری دارند. این مناطق همگی نسبتاً مرطوب هستند. اگر در خانه خود هوای بسیار خشکی دارید، اگر سطح رطوبت را افزایش دهید، برای نخل شما بهتر خواهد بود. می توانید این کار را با مه پاشی دوره ای گیاه خود یا با استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده در خانه انجام دهید.

8 روش برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی

آیا می توان نخل اریکا را از طریق بذر پرورش داد؟

نخل اریکا را می توان از طریق بذر تکثر کرد، با این حال، حدود دو تا چهار ماه طول می کشد تا بذرها جوانه بزنند و از خاک بیرون بیایند. شما باید بسیار صبور باشید و مطمئن شوید که خاک را مرطوب نگه می دارید، دقت داشته باشید که خاک خیس یا غرقاب نباشد.

آیا نخل اریکا برای حیوانات خانگی سمی است؟

این گیاه برای حیوانات خانگی سمی نمیباشد. با این حال، اگر حیوان خانگی شما گیاه را خورد و علائم ناراحتی را نشان داد، حتماً فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

نخل اریکا مستعد چه آفاتی است؟

نخل اریکا مستعد ابتلا به کنه های عنکبوتی و شپشک های آرد آلود است. شما می توانید این مشکل را با جدا کردن آنها از روی گیاه خود، پاک کردن آنها از روی شاخه ها، یا استفاده از یک مایع ظرفشویی رقیق شده و یک پارچه نرم آفات را از گیاه خود پاک کنید.

ممکن است لازم باشد در هفته چند بار این فرایند را تکرار کنید زیرا تخم های لارو ممکن است از تخم خارج شوند و باعث آلودگی ثانویه دیگری شوند.

برای مشاهده مقاله مربوط به آفات گیاهان آپارتمانی روی لینک کلیک کنید

آیا نخل اریکا گل می دهد؟

بله، در اواخر بهار و اوایل تابستان، نخل گل‌های کوچکی تولید می‌کند که به رنگ زرد روشن هستند. آنها از زیر برگها رشد می کنند. گل ها هم نر و هم ماده هستند و پس از شکوفه دادن میوه ای سبز تا زرد در جایی که گل ها بودند ظاهر می شود. میوه بیضی شکل غیر خوراکی پس از رسیدن به رنگ زرد روشن تا نارنجی تبدیل می شود و قطر آن تقریباً دو سانتیمتر خواهد بود.

اگر به دنبال کمک بیشتری برای پرورش گیاهان آپارتمانی خود هستید، بقیه مقالات باغبانی و گیاهان آپارتمانی ما را بررسی کنید. 

منبع:smartgardenguide.com