فیلودندرون درختی-Tree philodendron(در ایران به نام فیلودندرون برگ انجیری نیز شناخته میشود) گیاه بزرگی است که بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی، یعنی برزیل، بولیوی، آرژانتین و پاراگوئه است. این گیاه گرمسیری همچنین به طور طبیعی در سواحل شرقی و خلیجی ایالات متحده رشد می کند و به عنوان یک گیاه آپارتمانی محبوب است. فیلودندرون درختی که عمدتاً به دلیل شاخ و برگ های بزرگ و منحصر بفردش از آن نگهداری میشود، به راحتی رشد می کند و حس مناطق گرمسیری را به هر فضایی می بخشد.

شرایط مراقبت و نگهداری از فیلودندرون برگ انجیری

این گیاه با توجه به محیطی که در آن نگهداری میشود می تواند بسیار بزرگ شود. در زیستگاه بومی خود، این گیاه گرمسیری می تواند تا 4.5 متر رشد کند  و برگ هایی به طول 1.5 متر داشته باشد! با این حال، هنگامی که در داخل خانه رشد می کند، ارتفاع آن بین 1.5 تا 2 متر با برگ هایی به طول 60 تا 90 سانتیمتر می رسد.

مانند بسیاری از انواع دیگر فیلودندرون، فیلودندرون درختی در مورد مراقبت از خود بی حوصله نیست و به خوبی در داخل خانه به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می کند. اگر نور غیر مستقیم خورشید و آبیاری منظم داشته باشد، نگهداری از آن برای شما آسان خواهد بود.

هنگامی که در داخل خانه به عنوان یک گیاه آپارتمانی از آن نگهداری میکنید، باید توجه داشته باشید که گرد غبار به راحتی بر روی برگهای این گیاه جمع میشود، که این امر می تواند مانع فتوسنتز آنها شود. اطمینان حاصل کنید که به طور مرتب برگ ها را با یک پارچه مرطوب تمیز می کنید تا از نشستن گرد غبار بر روی برگها جلوگیری شود.

نور 

فیلودندرون برگ انجیری یا درختی در مکان هایی که نور غیرمستقیم متوسط تا روشن دریافت می کنند بهترین عملکرد را دارد. در داخل خانه، پنجره های آفتابی فیلتر شده با یک پرده نازک ، نقاط ایده آلی برای فیلودندرون برگ انجیری هستند. مانند بسیاری از انواع فیلودندرون، فیلودندرون درختی در شرایط کم نور عملکرد خوبی ندارد. کمبود نور می تواند منجر به توقف رشد یا افتادگی ساقه های گیاه شود. برگ‌های فیلودندرون درختی به نزدیک‌ترین منبع نور می‌رسند، بنابراین بهتر است به طور منظم گیاه را بچرخانید تا رشد متقارن گیاهتان حفظ شود.

خاک

این عضو از خانواده آروئیدها خاک مرطوب اما دارای زهکشی خوب و دارای مواد آلی بالا را ترجیح می دهد. فیلودندرون درختی خاک اسیدی یا شور را تحمل نمی کند. برای ایجاد خاک مناسب برای رشد گیاه خود، از مخلوط یک قسمت کمپوست برای قلیایی شدن خاک، یک قسمت پرلیت برای زهکشی و یک قسمت از خاک ارکیده یا کوکوپیت استفاده کنید. پیت ماس نیز خیلی اسیدی است.

آبیاری

فیلودندرون برگ انجیری خود را زمانی آبیاری کنید که سه الی پنج سانتیمتر از سطح خاک خشک شده باشد. خاک باید همیشه مرطوب باشد اما هرگز غرقاب نباشد.  فیلودندرون درختی خشکی خاک را تحمل نمی کند و با آبیاری مداوم و منظم بهترین رشد را خواهد داشت. با این حال، به هر قیمتی از آبیاری بیش از حد خودداری کنید زیرا فیلودندرون درختی در خاک بسیار مرطوب مستعد پوسیدگی ریشه است.

دما و رطوبت

فیلودندرون درختی در محیط های گرم و مرطوب به خوبی رشد می کند. هنگامی که در داخل خانه رشد می کند، سطح متوسط دمای خانه و رطوبت معمولاً برای این گیاه گرمسیری کافی است اگر خیلی نزدیک به دریچه های گرمایشی یا پنجره قرار نگیرد. اگر متوجه شدید که برگ‌های گیاه شما زرد می‌شوند یا لبه‌های ترد دارند، این می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که به رطوبت بیشتری نیاز دارد و می‌تواند از یک مرطوب‌ کننده یا سینی سنگریزه پر از آب استفاده کنید.

کوددهی

یک بار در ماه در طول فصل رشد از یک کود متعادل برای تشویق رشد قوی و سالم گیاه خود استفاده کنید. برای جلوگیری از آسیب های ناشی از کود دهی ، کوددهی را در ماه های پاییز و زمستان که گیاه وارد خواب می شود متوقف کنید.

تکثیر فیلودندرون درختی

فیلودندرون برگ انجیری را می توان از طریق قلمه های ساقه تکثیر کرد. از آنجایی که این گیاهان بسیار بزرگ می شوند، ممکن است در برخی مواقع کوتاه کردن ساقه ها برای محدود کردن اندازه گیاه ضروری باشد. به جای انداختن این قلمه ها در سطل زباله، می توانید آنها را تکثیر کنید تا گیاهان جدید ایجاد کنید.

برای برداشتن قلمه، یک برش تمیز زیر یک گره روی ساقه ایجاد کنید. هر قلمه باید 2-3 برگ و چند گره روی ساقه داشته باشد. قلمه تازه را در آب قرار دهید و آن را در مکانی قرار دهید که نور روشن و غیر مستقیم دریافت کند. هر هفته آب را عوض کنید تا تازه بماند. بعد از چند هفته شما باید شروع به دیدن ریشه های کوچک کنید. هنگامی که ریشه ها بین دو تا سه سانتیمتر طول دارند، آنها را به محیط گلدان منتقل کنید.

آفات و بیماری های رایج فیلودندرون برگ انجیری

این گیاهان گرمسیری مستعد به چند آفات رایج مانند  کنه عنکبوتی، پشه های سیاه گلدان، شته ها و شپشک های آرد آلود هستند. بازرسی منظم برگها از نظر وجود آفات بهترین راه برای تشخیص زودهنگام و ریشه کن کردن سریع آنهاست.

فیلودندرون برگ انجیری نیز مستعد پوسیدگی ریشه هستند که در نتیجه آبیاری نامناسب یا فشرده شدن خاک رخ می دهد. ساقه های آبکی و برگ های قهوه ای و در حال مرگ هر دو نشانه پوسیدگی ریشه هستند که می توانند به سرعت گیاه را از بین ببرند. اگر سریعا پوسیدگی ریشه را تشخیص دهید، می توانید با قطع قسمت های پوسیده شده و تکثیر ساقه های باقی مانده برای رشد یک گیاه جدید، گیاه خود را نجات دهید.