انواع بیماریهای قارچی ،ویروسی و باکتریایی گیاهان آپارتمانی: شناسایی و درمان آنها

آخرین چیزی که می خواهید در گیاه سالم آپارتمانیتان ببینید این است که از خود علائم بیماری را نشان دهد .با این حال ، استرس نداشته باشید ، زیرا این مقاله نحوه تشخیص بیماری های رایج گیاهان آپارتمانی و همچنین آنچه می توانید در مورد درمان و پیشگیری انجام دهید را پوشش می دهد پس با ما همراه باشید.

بیماریهای رایج گیاهان آپارتمانی: گیاهان آپارتمانی می توانند به بیماریهای مختلف باکتریایی ، قارچی و ویروسی مبتلا شوند. شناسایی بیماریها اغلب می تواند از طریق بازدید از گیاه و مشاهده شرایط رشد انجام شود. توانایی تشخیص بیماری به شما کمک می کند تا گیاه خود را به درستی درمان کنید و برای جلوگیری از مشکلات بعدی گام بزرگی بردارید.

پوسیدگی ریشه/پوسیدگی ساقه

پوسیدگی ریشه های گیاه

علت پوسیدگی ریشه و ساقه در اکثریت قریب به اتفاق گیاهان آپارتمانی آبیاری مداوم یا عدم تخلیه و تخلیه ضعیف آب از خاک گلدان است. از آنجا که آبیاری بیش از حد یک مسئله رایج است ، این باعث می شود پوسیدگی ریشه و ساقه یکی از شایع ترین بیماریهای گیاهان آپارتمانی باشد.

علت

پوسیدگی ریشه و ساقه توسط انواع موجودات قارچی ایجاد می شود که شایع ترین آنها Fusarium ، Pythium ، Rhizoctonia ، Phytophthora هستند. عوامل بیماری زای قارچی در خاکهایی که آب آنها ضعیف تخلیه می شوند و مرطوب باقی می مانند ، رشد می کنند.

علائم

از علائم پوسیدگی ریشه و ساقه این است که گیاه شما از پایین به بالا پژمرده میشود ، همچنین شاخ و برگ و ساقه ها به رنگ قهوه ای ، زرد یا سیاه تغییر رنگ میدهند. علاوه بر این رنگ ریشه ها از سفید به قهوه ای و سیاه تغییر میکند. همچنین ممکن است بوی فاسد از ریشه ها یا قسمت های آسیب دیده گیاه به مشامتان برسد.

پیشگیری و درمان

گاهی اوقات بهترین روش این است که گیاه را با پوسیدگی ریشه دور بیندازید و دوباره از نو شروع کنید. اغلب ، زمانی که گیاه علائم بیماری را نشان می دهد ، سیستم ریشه آلوده است و نمی توان آن را نجات داد.

برای پیشگری از پوسیدگی ریشه ها میتوانید از راهنمایی های زیر استفاده کنید:

 • در خرید گیاه دقت کنید.
 • از گلدان های تمیز با زهکشی مناسب استفاده کنید.
 • از خاک گلدان مجددا استفاده نکنید.
 • از خاک گلدان که زهکشی خوبی دارد استفاده کنید.
 • فقط در مواقعی که گیاه نیاز به آبیاری دارد آن را آّیاری کنید و خاک را مرطوب نگاه دارید.
 • میزان آبیاری را در زمستان کاهش دهید چون در زمستان رشد گیاه متوقف یا آهسته میشود.

لکه های قارچی برگ

انواع مختلف قارچ باعث ایجاد لکه های قارچی بر روی  برگهای گیاهان آپارتمانی می شود. خوشبختانه و صرف نظر از نوع قارچ ها ، شناسایی مشکل لکه برگ قارچی و همچنین پیشگیری و درمان آسان است.

علت

قارچ هایی که لکه های قارچی روی گیاهان آپارتمانی شما ایجاد می کنند و می توانند خاک گلدان  شما را نیز آلوده کنند بیشتر در شرایط خنک و مرطوب شایع هستند. این امر به ویژه زمانی اتفاق میافتد که خاک گلدان به طور مداوم مرطوب باشد و شاخ و برگ گیاه به مدت طولانی مرطوب بماند ، به ویژه در شب. قارچ ها همچنین روی بقایای ریزش شده گیاهان  مانند برگها زندگی می کنند و زنده می مانند.

علائم

یکی از نشانه های آن این است که لکه های قارچی به صورت لکه هایی روی شاخ و برگ گیاهان آپارتمانی خودنمایی می کند و دارای رنگ های قهوه ای ، مشکی ، قرمز مایل به زرد یا برنزه هستند. لکه ها می توانند در کنار هم رشد کرده و منجر به ریزش و جمع شدن برگ شوند.

پیشگیری و درمان

اگر متوجه شدید که یک گیاه آپارتمانی دارای لکه های قارچی است ، هر گونه برگ آسیب دیده و بقایای ریخته شده را که در سطح خاک محل رشد قارچ ها قرار دارد ، بردارید. در عفونت های شدید ، میتوانید با اسپری های قارچ کش بر روی سطح خاک و گیاه گیاهان خود را درمان کنید

با فراهم کردن شراط زیر از مشکلات قارچی برگ جلوگیری کنید:

 • کاهش میزان رطوبت اطراف گیاهان آپارتمانی.
 • گلدان را در اوایل روز آبیاری کنید تا هنگام شب زمان خشک شدن داشته باشد.
 • آب را به شاخ و برگ نپاشید.
 • گردش هوا را افزایش دهید.
 • با برداشتن بقایای ریخته شده گیاه ، قسمت بالای خاک گلدان را تمیز نگه دارید.
 • از خاک گلدان آلوده مجددا استفاده نکنید.

لکه برگ باکتریایی

مشکلات لکه باکتریایی در گیاهان آپارتمانی می تواند جدی باشد و بسته به نوع آن ، می تواند منجر به مرگ گیاه شما شود. انواع مختلفی از بیماری های باکتریایی وجود دارند ، به عنوان مثال بعضی از آنها فقط بر شاخ و برگ گیاه تأثیر می گذارند و برخی دیگر سیستمیک و جدی تر می شنود و در ساقه ها و برگ ها حرکت می کند.لکه برگ باکتریایی

علت

باکتری هایی که باعث ایجاد لکه های باکتریایی برگ در گیاهان آپارتمانی می شوند در آب هوای سرد و مرطوب رشد می کنند. علاوه بر این ، شیوه های آبیاری نامناسب و ازدحام بیش از حد گیاهان کنار هم ، نیز این مشکل را افزایش می دهد. همچنین ممکن است با استفاده مجدد از خاک که حاوی باکتری های لکه برگ است ، یک گیاه سالم را نیز آلوده کنید.

علائم

لکه های برگ باکتریایی با تشکیل قسمت های سیاه و آبدار که گاهی اوقات می توانند یک الگوی دایره ای زرد رنگ در اطراف خود داشته باشند ، روی شاخ و برگ  گیاه ظاهر می شوند. با گسترش بیماری این لکه ها تمام قسمت های برگ را می پوشانند.

اگر لکه های برگ فقط روی شاخ و برگ وجود داشته باشد ، و به دیگر قسمت های گیاه سرایت نکند و به ساقه ها نیز منتقل نشود ، به احتمال زیاد گیاه را می توان نجات داد.

با این حال ، اگر لکه های سیاه رنگ و آبکی، ساقه ها و شاخ و برگ را بپوشاند ،  به دلیل سیستمیک  بودن باکتری بر کل گیاه تأثیر می گذارد و مشکل جدی تری میشود.

پیشگیری و درمان

اگر لکه های برگ باکتریایی روی کل گیاه تأثیر گذاشته و سیستمیک است ، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که کل گیاه و همچنین خاکی که در آن رشد کرده است را دور بیندازید. هیچ درمانی برای این مشکل وجود ندارد و بهتر است خاک مورد استفاده را دور بریزید و از احتمال آلوده شدن یک گیاه سالم جدید دوری کنید.

اگر فقط چند برگ آلوده شده و باکتری ها در همان محل باقی مانده اند ، می توانید آن ها را از گیاه جدا کرده و دور بیندازید. علاوه بر این ، می توانید از مشکلات بیشتر لکه برگ باکتریایی جلوگیری کنید:

 • گیاهان آپارتمانی خود را فضا دهید تا گردش هوای مناسبی در اطراف آنها وجود داشته باشد.
 • رطوبت هوا را کاهش دهید.
 • صبح زود آبیاری کنید تا شاخ و برگ بتواند تا شب خشک شود.
 • آب به شاخ و برگ نپاشید.
 • قسمت بالای خاک را از بقایای ریخته شده گیاه پاک کنید.
 • از خاک آلوده مجددا استفاده نکنید.

قارچ دوده ای

یافتن کپک دوده ای روی گیاهان آپارتمانی به طور کلی به این معنی است که شما به مشکل بزرگی بر خورده اید. قارچ دوده ای

علت

چندین قارچ مسئول ایجاد این بیماری هستند ،این قارچها در عسلک ترشح شده از چندین آفات رایج رشد می کنند. آفاتی که باعث ایجاد عسلک می شوند عبارتند از:

 • شته ها
 • شپشک آردی
 • شپشک
 • مگس سفید
 • زنجره ها
 • پسیل

در اغلب موارد و مگر در موارد شدید ، کپک دوده فقط زخم چشم است و به گیاه آسیب نمی رساند مگر آنکه مقدار زیادی از سطح برگ پوشانده شده و مانع از تابش نور خورشید شود. با این حال ، آفت جذب کننده قارچ ها می تواند  باعث آسیب یا مرگ نهایی گیاه شود.

پیشگیری و درمان

برای جلوگیری از بروز مشکل کپک دوده ، ابتدا باید از آفت ایجاد کننده این مشکل خلاص شوید. از آنجایی که آفاتی مانند شته ها دارای انواع مختلفی هستند و به راحتی استتار می شوند ، بهتر است به صورت هفته ای گیاهان آپارتمانی خود را از نظر وجود علائم آفت بررسی کنید. 

بسته به نوع گیاه ، اغلب محصولاتی مانند صابون حشره کش یا سم های باغبانی مشکل آفت را از بین می برد. با این حال ، همیشه از دستورالعمل های برچسب محصولی که استفاده میکنید پیروی کنید.

برای از بین بردن کپک سیاه از برگ ها ، می توانید آنهایی که آسیب دیده اند را با قیچی تمیز از گیاه جدا کنید یا آنها را بشویید. پاک کردن ملایم برگهای آسیب دیده با یک پارچه مرطوب معمولاً روش مناسبی برای از بین بردن قارچهای دوده ای میباشد.


سفیدک پودری

سفیدک پودری یک بیماری قارچی است که بیشتر در ماه های زمستان در هوای سرد و رطوبت بالا در گیاهان آپارتمانی شایع است ،این بیماری معمولاً گیاهان آپارتمانی را نمیکشد.سفیدک پودری

علت

چندین گونه قارچی باعث ایجاد این بیماری میشوند، شرایط اولیه برای شیوع بیماری عبارتند از: دمای داخلی 20 درجه سانتیگراد و پایین تر ، و همچنین ازدحام زیاد گیاهان کنار یکدیگر ، شاخ و برگ مرطوب و خاک دائماً مرطوب همراه با بقایای گیاهی افتاده در گلدان که بر روی خاک باقی مانده اند.

خوشبختانه ، سفیدک پودری در مقایسه با دیگر بیماری های قارچی تهدید جدی محسوب نمیشود. در یک شیوع شدید بیماری ، می توانند از طریق هوا عبور کرده و سایر گیاهان شما را نیز آلوده کنند.

علائم

سفیدک پودری بیماری با تشخیص سریع و آسان میباشد زیرا روی شاخ و برگ گیاه به شکل دایره های سفید و پودری شکل ظاهر می شود. شاخ و برگ آلوده به این بیماری ممکن است جمع شوند و برگها نیز ریزش کند.

پیشگیری و درمان

اگر در گیاهان آپارتمانی خود بیماری سفیدک پودری مشاهده کردید، ایجاد چندین تغییر اساسی باعث می شود گیاهان شما در کوتاه ترین زمان به سلامت کامل برسند.

هر گونه شاخ و برگ آسیب دیده را هرس کرده و دور بیندازید.

 • خاک را از هرگونه بقایای ریخته شده گیاه پاک کنید.
 • رطوبت را کاهش دهید.
 • فقط در مواقع ضروری آبیاری کنید تا خاک دائماً مرطوب نباشد.
 • آبیاری و مه پاشی را در اوایل روز انجام دهید تا شاخ و برگ بتواند تا شب خشک شود.
 • اجازه دهید گردش هوای خوبی در اطراف گیاه وجود داشته باشد.

کپک خاکستری

کپک خاکستری ، که به آن (Gray Mold/Botrytis Blight)نیز گفته می شود ، یکی از بیماری های شایع گیاهان آپارتمانی است که توسط قارچ ها ایجاد می شود. این بیماری اغلب یک مشکل جدی است که می تواند گیاه آلوده را از بین ببرد ، به ویژه اگر شرایط برای رشد بیماری ایده آل باشد.کپک خاکستری

علت

قارچ مسئول ایجاد کپک خاکستری(Botrytis cinerea) نام دارد که بر روی بقایای گیاهان مرده زنده می ماند. هاگ ها روی بقایای گیاه ایجاد می شوند و پس از خشک شدن ناحیه آلوده ، هاگها به هوا منتقل می شوند ، که می توانند گیاهان آپارتمانی دیگر را نیز آلوده کنند.

علاوه بر این ، هاگ ها  را می توان از طریق پاشیدن آب روی برگها هنگام آبیاری به قسمت های مختلف گیاه و همچنین به گیاهان دیگر انتقال داد.

کپک خاکستری معمولا برای گیاهان گلدار مخرب هستند ، زیرا قارچ برای زنده ماندن به میزبان نیاز دارد و از گلبرگها تغذیه میکند.

علائم

کپک خاکستری می تواند برای گیاهان گلدار ویرانگر باشد و باعث ایجاد لکه های قهوه ای در گلبرگهای در حال رشد شود که به آرامی بزرگ شده و گلبرگ را از بین میبرد. این بیماری می تواند باعث مرگ گلها قبل از باز شدن آنها شود. گیاهانی که از پیاز رشد میکنند مانند گل لاله می توانند بیماری را از گل به پیاز منتقل کرده و باعث پوسیدگی آن شوند.

پیشگیری و درمان

اگر گیاهان آپارتمانی شما از کپک خاکستری رنج می برند ، تغییرات مختلفی می توانید در محیط ایجاد کنید تا در پیشگیری از این بیماری کمک کند. درمان سریع گیاه آلوده احتمالاً می تواند آن را نجات دهد و بیماری را کنترل کند تا این بیماری به سایر گیاهان آپارتمانی شما سرایت نکند. توجه داشته باشید که بسیاری از اقدامات پیشگیرانه در بسیاری از بیماریهای رایج گیاهان آپارتمانی مشابه یکدیگر میباشند.

 • تمام قسمتهای آلوده از ساقه را تا چند سانتیمتر از قسمت سالم ساقه را از گیاه جدا کنید. برای جلوگیری از شیوع بیماری از ابزارهای هرس استریل استفاده کنید.
 • رطوبت اطراف گیاه را کاهش دهید.
 • گردش هوا در اطراف گیاه را افزایش دهید.
 • اوایل روز آبیاری کنید تا شاخ و برگ گیاه قبل از شب زمان خشک شدن داشته باشد.
 • در موارد شدید ، از قارچ کش های بی خطر استفاده کنید برای گیاهتان استفاده کنید.

کپک سفید

گیاهان آپارتمانی که بر روی سطح خاک گلدان یک ماده سفید رنگ مشاهده میشود ، در معرض خطر مرگ نیستند ، اما این قارچ ها می تواند ظاهر گیاه را بد جلوه دهد. با این حال ، این نشانگر شرایط نگهداری ضعیف برای گیاه میباشد و اصلاح آن آسان است. این مقاله در مورد کپک سفید روی گیاهان آپارتمانی را مطالعه بفرمایید.کپک سفید

علت

قارچ (saprophytic) باعث ایجاد قسمت سفید رنگ در سطح خاک گلدان میشود. اگرچه قارچ سریعا باعث مرگ گیاه نمیشود ، اما شکل گیری قارچ علامتی هشداردهنده است  و احتمالاً می تواند منجر به مشکلات جدی تری در بیماری و احتمالاً مرگ گیاه شود.

مراقبت نادرست منجر به ایجاد قارچ ساپروفیتیک می شود ، مانند آبیاری بیش از حد ، کاشت گیاه در خاک گلدان قبلاً آلوده شده و نداشتن زهکشی مناسب در گلدان.

علائم

قارچ ساپروفیتیک یک بیماری است که به راحتی قابل تشخیص است زیرا ماده ای سفید و پوسته پوسته روی سطح خاک گلدان را می پوشاند. اگر گیاه به بیماری دیگری آلوده  نشده باشد ، قارچ سفید روی رشد یا سلامت گیاه تأثیر نمی گذارد.

پیشگیری و درمان

اگر کپک سفید ظاهر گیاه شما را بد جلوه میدهد ، می توانید به راحتی ماده کپک زده را از بالای خاک بکشید. با این حال ، برای جلوگیری از شیوع قارچ در آینده و بیماری احتمالی جدی تر که گیاه را آلوده می کند ، باید برخی شرایط نگهداری را اصلاح کنید.

 • قبل از آبیاری دوباره اجازه دهید خاک گلدان خشک شود.
 • آبیاری بیش از حد را متوقف کنید. یک قاعده کلی برای آبیاری این است که تا 3 الی 4 سانتیمتر از سطح خاک خشک نشده باشد ،گیاه نیاز به آبیاری ندارد.
 • از گلدان هایی استفاده کنید که دارای سوراخ های تخلیه زیرین هستند تا خاک مرطوب نماند.
 • در صورت استفاده مجدد از گلدان ، حتماً آن را در محلول سفید کننده تمیز کنید تا هر گونه باکتری یا قارچ از بین برود.
 • گیاه را در خاک گلدان تازه ای که سنگین نیست و خوب تخلیه می شود ، پرورش دهید.

آنتراکنوز(Anthracnose)

آنتراکنوز در درجه اول یک بیماری قارچی در خاک میباشد که گیاهان آپارتمانی را تحت تاثیر قرار می دهد و هدف اصلی آن گیاهانی است که عمدتا بخاطر شاخ برگشان از آنها نگهداری میشود. هاگ ها همچنین می توانند روی برگها و شاخه ها زمستان گذرانی کرده و در شرایط گرم و مرطوب زنده شوند.آنتراکنوز(Anthracnose)

علت

قارچهای (Collectrotrichum)و (Gloeosporium)مسئول آنتراکنوز هستند. شایع ترین علت آلودگی به گیاهان آپارتمانی شما استفاده مجدد از خاک آلوده است.

اگر گیاهانتان را در بیرون از منزل نگهداری کرده اید یا گیاه جدیدی خریداری کرده اید که به این بیماری آلوده شده است امکان دارد  بقیه گیاهانتات نیز به این بیماری مبتلا شوند

خوشبختانه و تا زمانی که بیماری شدید نباشد ، اکثر گیاهان پس از حمله آنتراکنوز بهبود می یابند به شرطی که در درمان بیماری و جلوگیری از شیوع بیماری در آینده چند قدم بردارید.

علائم

شایع ترین علامتی که گیاه شما با مشکل آنتراکنوز سر و کار دارد زرد شدن نوک برگ ها است. قسمت های زرد رنگ به تدریج تیره میشوند و بعد قهوه ای و در نهایت می میرند. علاوه بر این ، تغییر رنگ می تواند تا سراسر برگ گسترش یابد.

پیشگیری و درمان

اگر گیاه آپارتمانی شما از آنتراکنوز رنج می برد ، باید برگهای آلوده را با ابزار استریل هرس کنید و دور بیندازید. در مرحله بعد ، گیاه را با قارچ کش مخصوص برای بیماری آنتراکنوز و ایمن برای استفاده برای گیاهتان درمان کنید.

در مورد جلوگیری از شیوع آنتراکنوز در آینده ، رعایت برخی نکات اساسی به شما اطمینان می دهد که گیاهان شما سالم و عاری از قارچ هستند.

 • گیاهان با ظاهر سالم را از فروشگاه  های معتبر خریداری کنید.
 • از خاک گلدان مجددا استفاده نکنید و فقط از خاک تمیز و تازه برای گیاهنتان استفاده کنید.
 • رطوبت اطراف گیاه را کاهش دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که گردش خوب هوا در اطراف گیاه وجود دارد.
 • قسمت بالای خاک گلدان را عاری از بقایای ریزش شده از گیاهان نگه دارید.

ویروس ها

در میان همه بیماریهای رایج گیاهان آپارتمانی ، ویروسها کشنده ترین نوع آنها هستند زیرا برای آنها درمانی وجود ندارد. انواع مختلفی از ویروس ها وجود دارند که می توانند گیاهان آپارتمانی را آلوده کنند و در برخی موارد ، بیش از یک گیاه آلوده میشود.

علت

همه انواع ویروسهای گیاهی به روشهای مختلف گیاهان را آلوده می کنند. اگر گیاهان از گیاه مادر آلوده تکثیر شده باشند ، آنها نیز آلوده میشوند. علاوه بر این ، می توانید گیاهان آپارتمانی خود را با استفاده از ابزارهای هرس که استریل نشده اند و حاوی شیره آلوده به ویروس هستند ، به ویروس آلوده کنید.

مکیدن آفات مانند شته و تریپس نیز می تواند ویروس را به گیاه سالم منتقل کند. علاوه بر این ، افرادی که سیگار می کشند یا از محصولات دخانی استفاده می کنند ، باید دست های خود را قبل از دست زدن به گیاه خانگی خود بشویند ، زیرا می توانید ویروس (tobacco mosaic virus)را به گیاهان مستعد این بیماری منتقل کنید.

علائمعلایمی که نشان دهنده ویروسی بودن گیاهان شما میباشد

علایمی که نشان دهنده ویروسی بودن گیاهان شما میباشد عبارتند از:

 • رنگ غیر طبیعی گلها و غیر طبیعی بودن شکل برگها.
 • نشانه هایی از بافت مرده  یا حلقه های زرد روی شاخ و برگ.
 • الگوهای غیر طبیعی  سبزه تیره و سبز روشن
 • رگه های ، سبز روشن یا تیره یا زرد روی برگها.
 • رشد غیر طبیعی برگها.
 • توقف رشد گیاه.

پیشگیری و درمان

از آنجا که هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند گیاه را به محض آلوده شدن به ویروس درمان کند ، تنها گزینه شما این است که گیاه را دور بیندازید و از نو شروع کنید. البته ، اگر متوجه مشکل آفت در گیاهانتان شده اید ، بهتر است این مشکل را در اسرع وقت درمان کنید تا از آفت هایی که گیاهان آپارتمانی را به بیماری ویروسی آلوده می کنند ، جلوگیری کنید.

اگرچه نمی توانید همیشه تضمین کنید که گیاه خریداری شده شما صد در صد عاری از ویروس است ، اما رعایت برخی نکات اساسی می تواند گیاهان آپارتمانی شما را از بیماری ها محافظت کند.


همیشه گیاهان آپارتمانی با ظاهر سالم را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

از قسمتهایی از گیاهان آپارتمانی آلوده به ویروس به عنوان قلمه برای تکثیر استفاده نکنید. حتی اگر این بخش بدون بیماری به نظر برسد ، آلوده به ویروس است.

هنگام هرس کردن گیاهان آپارتمانی ، همیشه از لوازم استریل استفاده کنید. پاک کردن تیغه ها با الکل کافی است.

اگر دخانیات استفاده می کنید ، همیشه قبل از دست زدن به گیاهان خانگی دست های خود را بشویید.