حملات آفات معمولا در فضاهای باز بیشتر اتفاق میافتد ، اما حتی با تجربه ترین ها نیز هرزگاهی در منزل خود با حملات آفات به گیاهانشان برخورد میکنند و قربانی حمله آفات می شوند. هر چند نگران نباشید ما قصد داریم در این مقاله به روش های مبارزه با آفات بپردازیم روشهای از بین بردن آفات گیاهان آپارتمانی

مهمترین نکته در مورد آفات این است همیشه حواستان به گیاهانتان باشد و زمانی که متوجه مشکلی در گیاهتان شدید ، قاطعانه و سریع عمل کنید. اگر از این قانون پیروی کنید گیاهان شما شانس بیشتری برای احیا با کمترین آسیب و یا خسارت را خواهند داشت.


استفاده از آفات کش های آلی(ارگانیک) یا شیمیایی؟

در صورت امکان پیشنهاد می کنیم ابتدا روشهای دوستدار محیط زیست  را برای از بین بردن آفات و کنترل آنها استفاده کنید. هیچ یک از ما علاقه ای به پاشش مواد شیمیایی در محیط منزل خود نداریم ، مگر اینکه واقعاً مجبور باشیم.

اما حقیقت این است که نگهداری از گیاهان آپارتمانی در محیط های بسته  گزینه استفاده از کنترل آفات کاملاً ارگانیک را به شدت محدود یا کاملاً از بین می برد ، به عنوان مثال در فضاهای باز شته ها سرانجام توسط کفشدوزک ها خورده می شوند. بنابراین در حالی که جزئیات یک روش ارگانیک برای از بین بردن آفات را را شرح می دهیم ، در صورت لزوم ، یک گزینه شیمیایی را نیز در لیست قرار میدهیم.

آفت کش خانگی یا شیمیایی

رایج ترین آفات به همراه علائم شناسایی آنها و درمانهای پیشنهادی در زیر آورده شده است. اگر به مشکل دیگر برخوردید ، از طریق نظرات به ما اطلاع دهید و ما (یا خوانندگان دیگر) سعی خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم.

قبل از شروع به توضیح ، سریعاً یادآوری می کنیم که بعضی اوقات گیاه شما به جای درگیر شدن با آفات ، دچار بیماریهای مختلف می شود - در این صورت باید به مقاله دیگری در مورد بیماریهای گیاهان آپارتمانی  ما سر بزنید.


شته سبز(aphids) مگس سبز(greenfly) مگس سیاه (blackfly)

شته ها معمولاً برگهای تازه در حال رشد ، نوک برگها ، گل و شیره گیاه را میمکند ، اما می توانند به هر قسمت از گیاه حمله کنند. شته ها معمولا از دید پنهان میشوند و در زیر برگ ها قرار میگیرند ، آنها معمولاً به رنگ سبز هستند ، اما همچنین می توانند سیاه یا خاکستری نیز باشند و در کلنی های کوچک تولید  میشوند اما به سرعت تولید مثل می کنند. اگر از نزدیک نگاه کنید به راحتی با چشم دیده می شوند.

روشهای مقابله با شته سبز

 • نشانه های وجود شته

آنها تمایل دارند که به تعداد زیاد در کنار هم قرار بگیرند که این امر باعث تشخیص و شناسایی آسان آنها نیز میشود. گیاهان در طولانی مدت ممکن است به بیماری یا ویروس آلوده شوند ، برگها نیز ممکن است در قسمتهایی زرد شوند. رشد گیاه نیز ممکن است با مشکل مواجه شود.

 • روش های مقابله با شته

کنترل این آفت بسیار آسان است و در بیشتر موارد به چیزی بیشتر از آب گرم و صابون نیاز ندارد ، اگرچه از نظر تئوریک این روش یک درمان شیمیایی است ،اما در مقایسه با دیگر روش ها این روش کم خطر میباشد.

یک - می توانید آنها را به سادگی با انگشتان خود له کنید. اگر تعداد زیادی وجود دارد یا برای انجام این کار وسواس هستید ، به مراحل زیر بروید.

دو - یک اسپری غبار پاش را با آب گرم و مقدار کمی صابون مایع یا مایع لباسشویی پر کنید. باید به اندازه ای باشد که اگر بطری را تکان دهید کف آن را پر کند.

سه - گیاه را به راحتی با محلول اسپری کنید ، مطمئن شوید که خود شته ها را هدف قرار داده اید بنابراین باید تمام قسمتهای گیاه که آلوده میباشند را اسپری کنید .

چهار - بیشتر گیاهان از مرطوب شدن گاه و بیگاه  با آب صابون بدشان نمی آید ، اما اگر نمی خواهید گیاهتان را به خطر بیاندازید یا ریسک کنید ، هنگام غبار پاشی گیاه را به پهلو نگه دارید یا خاک را بپوشانید تا محلول آب صابون به داخل خاک نفوذ نکند.

پنج - قبل از شستن مخلوط صابون از برگهای گیاهتان پنج دقیقه صبر کنید. در این مرحله می توانید گیاه را به خوبی آبیاری کنید تا مخلوطی که ممکن است در خاک نفوذ کرده باشد را از گلدان خارج کنید (مطمئن شوید که گلدان شما سوراخ های زهکشی مناسبی دارد!).

شش - بعضی اوقات یک بار انجام این درمان برای گیاه شما کافی است ، اما ممکن است مجبور شوید چند هفته بعد دوباره  این روش را تکرار کنید.

مواد شیمیایی: اگر به دنبال روش قوی تری هستید میتوانید از محصولات حاوی مالاتیون یا سم پرمترین (Permethrin) استفاده کنید در صورت استفاده از اسپری های شیمیایی بسیار مراقب باشید.


شپشک آردآلود(Mealybugs)

شپشک های آردی یا آرد آلود با مکیدن شیره گیاهان باعث آسیب بر روی گیاهان می شوند. آنها با هم جمع می شوند و در نگاه اول ممکن است فکر کنید که به پشم پنبه نگاه می کنید. در صورت عدم درمان باعث آسیب دیدن برگهای گیاه ،زرد شدن برگها و در نهایت ریزش آنها می شود.روشهای مقابله با شپشک آردی

 • نشانه های وجود شپشک آردی

معمولا قبل از شروع مشاهده علائم بر روی  برگهای گیاه ، می توانید حشرات را مشاهده کنید ، کلنی ها تمایل دارند که در قسمت های زیرین برگ و در اتصالات برگ گیاهان جمع شوند. معمولا گیاهتان به حالت پژمردگی در میاید و به نظر میرسد که کم آب شده ، ممکن است به سرعت برگ های خود را از دست دهد، همچنین نشانه دیگر میتواند عسلکی شدن برگها نیز باشد.

 • روش های مقابله با شپشک آردی

ارگانیک: اغلب می توانید با لرزش گیاه ، یا له کردن توسط انگشت یا با فشار آب از شر این آفت خلاص شوید.

شیمیایی: اگر آلودگی زیاد باشد ، از روش درمان شته پیروی کنید.

شیمیایی: راه دیگر استفاده از سمومی نظیر دیازینون میباشد.


کنه عنکبوت قرمز(spider mites)روشهای مقابله با کنه عنکبوت قرمز

از بین همه آفات گیاهان خانگی ، می توانید از کنه عنکبوت قرمز بیشترین ترس را داشته باشد. خسارت وارد شده لزوماً بدترین نیست ، اما شیوع آنها و از بین بردنشان به سختی انجام میشود و می تواند بسیار ناامید کننده باشد. اگر چه به عنکبوت های معمولی  شباهت دارند با این وجود از حشرات تغذیه نمیکنند ، در عوض مایعات موجود در برگ گیاهان را می خورند.

 • نشانه های وجود کنه عنکبوت قرمز

نوار(تارهای) چسبناک یکی از بارز ترین نشانه های وجود این حشرات در محیط خانه شما میباشد. با این حال شایعترین علامت وجود عنکبوت ها، برگهای لکه دار با تعداد کمی نقطه قهوه ای روی آنها است. این امر در اثر سوراخ شدن برگها توسط عنکبوت به منظور رسیدن به سلولهای برگ میباشد. با این کار باعث میشوند سلولهایی که سوراخ کرده اند بمیرند و باعث ایجاد لکه های قهوه ای می شوند.

 • روشهای مقابله با کنه عنکبوت قرمز

ارگانیک: این کنه ها از آب و شرایط مرطوب متنفر هستند. از بین بردن کامل آفت ها ممکن است مدتی طول بکشد ، اما اگر گیاه خود را هر هفته زیر دوش ببرید و یک دوش آب سرد به آنها بدهید ، به شستشوی تار و پود عنکبوتها کمک خواهید کرد. طی روزهای بین شستن گیاه ، گیاه را روزانه غبار پاشی کنید تا به افزایش رطوبت کمک کند.

ارگانیک: اگر تعداد گیاهانی که آلوده شده اند زیاد است، یا در منطقه ای زندگی می کنید که آنها یک مشکل دایمی هستند (شاید در مورد گیاهان باغ یا حیاط نیز باشد) شاید ارزش خرید کنه درنده Phytosieulus persimilis باشد. آنها از کنه عنکبوت قرمز تغذیه می کنند.

 • شیمیایی: برای کنترل کنه میتوان از سموم اختصاصی مثل آبامکتین ( ورتیمک)، آمیتراز (مایتاک)، پروپاژیت (امایت)،تترادیفون (تدیون) استفاده کرد.شپشک (scale insect)روش های از بین بردن شپشک ها

شناسایی شپشکها کار آسانی نیست و ریشه کنی آنها نیز دشوار میباشد این حشرات پوسته قهوه ای بیرونی سختی دارند. آنها بطور طبیعی استتار شده اند زیرا حتی اگر مستقیماً با چشم غیر مسلح شده آنها را نگاه کنید باز هم ممکن است فکر کنید که یک لکه طبیعی روی برگ گیاه هستند.

 • نشانه های وجود شپشک های سپر دار

خیلی ساده ، همه قسمتهای برگ به صورت عسلی یا چسبناک میباشد. اگر گیاه نزدیک پنجره باشد ، سطح آن کثیف خواهد شد. از قسمت زیرین برگها یا ساقه ها با دقت نگاه کنید و آنها را به صورت لکه های کوچک گرد یا مستطیلی قهوه ای مشاهده خواهید کرد.

 • روشهای مقابله با شپشک ها

آنها فقط به دلیل سپر محافظتی که دارند ترسناک هستند ، اگر بتوانید از شر آن خلاص شوید ، در این جنگ تقریباً پیروز شده اید. اگرچه به ندرت ریشه کن کردن آنها با یک حرکت انجام می شود. فرزندان آنها بسیار کوچک و متحرک هستند ، بنابراین گم کردن آنها بسیار آسان است ، در عرض چند هفته آنها خانه ای را برپا می کنند که پدر و مادرشان در گذشته در آن زندگی می کردند. قبل از بهبود گیاه ، چندین بار آماده باشید تا گیاه را درمان کنید.

ماده شیمیایی: روش اسپری شته که در بالا توضیح داده شده در نرم شدن آنها به خوبی کار می کند. بعد از حدود پنج دقیقه می توانید تقریباً آنها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

مواد شیمیایی: اگر به دنبال روش قوی تری هستید پرمترین ، یا محصولات حاوی مالاتیون را میتوانید استفاده کنید. 

ارگانیک: اگر تعداد کمی از آنها بر روی گیاه شما وجود دارد می توانید  آنها را با انگشتانتان بمالید تا آنها را از بین ببرید.

ارگانیک: میتوانید با استفاده از پنبه آغشته به الکل و مالیدن آن به برگها آنها را نابود کنید.


مگس قارچ (Sciarid flies / Fungus gnats)

از بین بردن مگس بر روی گلدان خانگی

هیچ چیز بدتر از این نیست که مگس های کوچک آزار دهنده در اطراف گیاه شما ظاهر شوند. مداوم به دنبال این هستید که از کجا می آیند و سرانجام یک کلنی کوچک را پیدا می کنید که در اطراف پایه گیاه (های) خانه شما است. خوشبختانه گرچه بسیار رایج هستند اما به گیاهان آپارتمانی شما آسیب نمی رسانند فقط بیش از هر چیز آزار دهنده هستند.

 • نشانه های وجود مگس قارچ

حشرات کوچک سیاه به طول حدود 2 میلی متر که در نزدیکی گیاه پرواز می کنند یا در سطح خاک میدوند. لاروها کرم های کوچکی هستند که طول آنها تا یک سانتی متر می رسد ، اما تشخیص آنها دشوار است زیرا تمایل دارند که در زیر سطح خاک بمانند.

 • روشهای مقابله با مگس قارچ

ارگانیک: این آفت ها برای تغذیه به مواد آلی موجود در خاک و رطوبت زیاد خاک نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که هر نوع قسمتهایی از گیاهتان که داخل خاک افتاده را بردارید و سعی کنید سطح خاک را کمی خشک تر نگاه دارید. نکته خوب استفاده از روش آبیاری پایین است ، به شرطی که بیش از حد به گیاهتان آب ندهید ، این امر به خشک شدن سطح خاک و کاهش جمعیت آنها کمک خواهد کرد.

مواد شیمیایی: سم دورسبان، اتیون و کونفیدور 


لیسه ها و حلزون ها (Slugs / Snails)

از بین بردن حلزون ها و لیسه ها

در بیشتر موارد ، گیاهانی که در ماههای گرم سال  در بیرون از منزل قرار دارند با مشکلات لیسه ها یا حلزون مواجه خواهند شد ،  حلزون ها و لیسه ها می توانند کل بخشهای گیاهان را در یک شب بخورند و به آنها آسیب برسانند. آنها هم از نظر اندازه و هم از نظر صدمه ای که در مدت زمان کوتاهی به گیاهتان وارد می کنند آفت بزرگی محسوب میشوند ، با این حال مقابله با آنها بسیار ساده میباشد.

 • نشانه های وجود لیسه و حلزون

شناسایی آنها بسیار آسان است. برگها به شدت آسیب میبینند و سوراخهای بزرگ در برگها مشاهده میشود. صبح که می شود آنها به خوبی پنهان می شوند ، اما گاهی اوقات دنباله ای لغزنده بر روی برگها از خود به جای میگذارند. 

 • روشهای مقابله با لیسه و حلزونها

ارگانیک: اگر گیاهان در فضای باز هستند ، آسان ترین راه حل، قرار دادن آنها در یک مکان محافظت شده است. حلزون ها لیسه ها به طور غریزی شب ها به همان محل قبل بازمیگردند ، بنابراین اولین راهکار انتقال گیاهانتان به مکان دیگری است.

ارگانیک: در داخل و خارج از منزل در هنگام غروب ، ممکن است آنها را ببینید ،و از گیاهانتان جدا کنید.


دم فنری(Springtail)

دم فنری ها که در سطح خاک گیاهان زندگی می کنند حشرات کوچک ، سفید یا خاکستری میباشند که در مواد آلی پوسیده موجود در خاک زندگی می کنند. اندازه آنها کوچک میباشد ولی با چشم قابل مشاهده میباشند و بیشتر شبیه ککها هستند ، اما در واقع جزو آفات به حساب نمیایند زیرا هیچ آسیبی به گیاهان نمی رسانند، وجود آنها بیشتر زمانی مشخص میشود که شما در حال آبیاری گیاهتان باشید.آفات موجود داخل گلدان

 • نشانه های وجود دم فنری

هنگامی که گیاه را آبیاری می کنید متوجه موجودات ریز سفیدی میشوید که به این طرف و آن طرف در حال حرکت هستند.

 • روشهای مقابله با دم فنری

همانطور که در بالا گفته شد ، در واقع نیازی به "درمان" نیست فقط میتواند وجودشان آزار دهنده باشد.

ارگانیک: ساده ترین راه برای کاهش تعداد و کنترل آنها ، آبیاری کمتر گیاهان است. دم فنری ها برای زنده ماندن به آب احتیاج دارند و در صورت نبود آب تعداد آنها در نهایت کاهش می یابد. باید مراقب باشید زیرا بسیاری از گیاهان بدون آب به مدت طولانی زنده نمیمانند!

منبع:www.ourhouseplants.com