گیاه فیکوس میتواند یک گیاه ایده آل برای منزل یا محیط کار شما باشد که نگهداری از آن بسیار آسان میباشد.

فیکوس گیاهیست که میتواند در عرض چند سال به طور سرسام آوری بزرگ شود و  به یک درختچه زیبا با برگهای براق تبدیل شود.

آموزش نگهداری از گیاه فیکوس

حتی اگر نمی خواهید یک درخت واقعاً بلند مانند گیاه  فیکوس در داخل خانه پرورش دهید ، با هرس منظم می توانید اندازه گیاه فیکوس را تا حدی محدود کنید. اما باید توجه داشته باشید که این گیاهان آپارتمانی مصمم به رشد رو به بالا هستند ، و برای همیشه کوچک و جمع و جور نخواهند ماند .

دکتر ولورتون (Dr Wolverton)گیاه فیکوس را به عنوان یکی از بهترین گیاهان خانگی برای پاکسازی هوا رتبه بندی می کند. همچنین با مقاومت در برابر آفات و بیماری ها نمره بسیار خوبی دارد و میزان تعرق آن بالا است که رطوبت اتاق را افزایش می دهد. به عبارت دیگر برای سلامتی شما بسیار مفید بوده به همراه ساده ترین شرایط نگهداری.

نحوه نگهداری فیکوس

نام واقعی لاتین این گیاه( Ficus elastica) است.


شرایط نگهداری از فیکوس الاستیکا

 • نور مورد نیاز گلدان فیکوس الاستیکا

از تابش مستقیم نور خورشید باید دور بماند. در عوض ، در صورت امکان ، به گیاه فیکوس خود یک مکان کاملاً روشن و دارای نور خورشید غیر مستقیم بدهید.

نور مورد نیاز برای گیاه فیکوس

 • نحوه آبیاری گیاه فیکوس:

نیاز آبیاری گیاه فیکوس بسیار آسان میباشد ، آنها در هنگام رشد آبیاری را دوست دارند ، اما از باتلاقی بودن ریشه ها به  طور دائم بیزارند. ما بهترین روش برای آبیاری آنها را پیدا کرده ایم این است که پس از خشک شدن سطح خاک و سطح بالای آن ، گیاه خود را به خوبی آبیاری کنید ، سپس صبر کنید تا قبل از آبیاری دوباره به همان روش خشک شود.

شما نباید اجازه دهید گلدان فیکوس در آب بنشیند ، بنابراین پس از 30 دقیقه اگر آب در زیرگلدانی باقی مانده است ، آن را دور بریزید. در هنگام زمستان فاصله بین آبیاری را افزایش دهید ،از آبیاری بیش از حد خودداری کنید به جای آن فقط خاک را مرطوب نگه دارید ، اما به یاد داشته باشید که قبل از آبیاری دوباره ، باید اجازه بدهید که خاک سطح گلدان کاملا خشک شده باشد.

 • رطوبت مورد نیاز گیاه فیکوس:

هر از گاهی می توانید برگها را غبارپاشی  کنید زمانی که هوا بسیار خشک است ، اما در واقع نیازی نیست نگران سطح رطوبت این گیاه باشید.

 • کود دهی گلدان فیکوس:

گیاه فیکوس برای رشد و تولید آن برگهای عظیم به تغذیه مناسب نیاز دارد. یک کود دهی متعادل ضعیف در فاصله بین هر دو آبیاری در طول بهار و تابستان باعث رشد بهتر این گیاه زیبا میشود.

به عنوان یکی از قوانین معمول کود دهی ، در زمستان و یا گیاهانی که تازه خاک آنها تعویض شده باشد برای 3 تا 6 ماه کود دهی نکنید. اگر گیاه شما برگ جدید تولید نمیکند ، به هیچ وجه گیاهتان را کود ندهید .

 • دمای مناسب برای نگهداری فیکوس

گیاه فیکوس از رشد در دامنه وسیعی از دما بین 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) تا 29 درجه سانتیگراد (85 درجه فارنهایت) کاملاً خوشحال خواهد شد. اگر محیط گرمتر شود ، برگها شکل ظاهری سفت و سخت خود را از دست می دهند. اگر مجبور باشید در زمستان می توانید تا 4 درجه سانتیگراد (39 درجه فارنهایت) گیاه را نگهداری کنید ، اما باید مراقب آبیاری گیاهتان باشید. اگر در این دما زیاد آبیاری کرده باشید گیاه را به سرعت از بین می برید!

این گیاهان حتی اگر گلدان های آنها کوچک باشد نیز کاملاً بزرگ می شوند. با این وجود ممکن است رشدش کند شود یا حتی متوقف خواهد شد. سپس دو گزینه پیش رو دارید :

 1. تراشیدن چند سانت از انتهای خاک قدیمی و جایگزینی آن با کمپوست تازه است که مواد مغذی تازه و میکروب های مفید را به خاک گلدان قدیمی وارد می کند.
 2. گزینه دوم ،تعویض مجدد گلدان است. تعویض گلدان فیکوس اگر سنگین نباشد کاملاً آسان است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را به یک گلدان بزرگتر با استفاده از یک خاک استاندارد منتقل کنید. اگر در تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی تازه کارهستید ، یک راهنمای گسترده تر برای تعویض گلدان برای شما داریم.

نحوه تکثیر گیاه فیکوس:

تکثیر و قلمه زنی فیکوس

 • تکثیر به روش قلمه زدن در خاک:

ما هرگز نیازی به تکثیر این گیاه نداشته ایم! اولاً به این دلیل که یک گیاه فیکوس در خانه تقریباً همیشه کافی است و ثانیا ، آنها برای خرید بسیار ارزان هستند. با این حال اگر چهار مرحله زیر را دنبال کنید ، تکثیر گیاه فیکوس آسان است:

برای شروع به یک ساقه نیاز دارید ، (که اغلب نوک آن در حال رشد است) ، طول آن باید (10-15 سانتی متر) باشد.

هرس کردن فیکوس

تمام برگها را به جز یکی قطع کنید. اگر شیره در حال جاری شدن باشد منتظر بمانید تا متوقف شود (معمولاً ظرف 30 دقیقه) و سپس آن را به آرامی بشویید.

ساقه را با برگ باقیمانده در کمپوست یا پرلیت بکارید. می توانید انتهای ته بریده شده را به یک هورمون ریشه زایی آغشته کنید ، اما ضروری نیست.

پس از آن محیط رشد باید به شدت مرطوب و در یک مکان گرم و با نور غیرمستقیم خورشید نگه داشته شود. بهترین نتایج با استفاده از دمای بالا یا انجام آن در تابستان بدست می آید.

قلمه گیری از فیکوس به روش کاشت در خاک

 • تکثیر به روش قلمه زنی در آب:

قلمه زنی فیکوس در آبشستن شیره قلمه فیکوس در آبقرار دادن قلمه فیکوس در آب

 • ارتفاع / گسترش گیاه فیکوس:

ارتفاع و گسترش این گیاه به شرایط نگهداری گیاه بستگی دارد. گیاهان فیکوس در شرایط خوب ، گلدان های بزرگ و بدون هرس منظم می توانند به بالاتر از 3 متر برسند. شرایط نامناسب ، گلدان های کوچک یا هرس باعث کوتاه شدن گیاه می شود.

عرض گیاه را می توانید از طریق هرس یا عدم هرس کنترل کنید. اگر هرس نکنید ، ساقه در حال رشد مرکزی به سمت بالا میرود که به درخت باریکی تبدیل میشود. اگر ترجیح می دهید گیاه شما بوته دار تر و گسترده تر باشد ، پاراگراف بعدی را بخوانید.

اگر مرتباً قسمتهای بالایی و بلند را هرس کنید و برش دهید ، شاخه های در حال رشد جدیدی در کناره های ساقه مرکزی پایین و پایین شکل می گیرند و شاخه ای ایجاد می کنند. این در نهایت باعث ایجاد یک گیاه آپارتمانی بسیار گسترده تر خواهد شد ، اگرچه حتی پس از آن در بیشتر خانه ها از 1 متر بیشتر نخواهد یافت.روش بته ای شدن گیاه فیکوس

 • گل های فیکوس:

برگهای جدید از یک غلاف رنگارنگ که اغلب قرمز است بیرون می آیند و این می تواند صاحبان جدید را گیج کند و فکر کنند گیاه آنها گل می دهد.

فیکوس بخشی از خانواده انجیر است که به طور کلی گلهای روشن ، چشمگیر یا معطر ندارد.

گلدهی گیاه فیکوس

 • آیا گیاهان فیکوس سمی هستند؟

بله گیاه فیکوس (به طور ضعیف) برای حیوانات خانگی و انسان سمی است. بسیاری از گیاهان Ficus از جمله F. elastica دارای یک شیره تحریک کننده در ساقه ها و برگ ها هستند که در صورت خوردن می توانند باعث بروز مشکلات دستگاه گوارش شوند و اگر اجازه دهید شیره برای مدتی روی پوست بماند یا دچار بریدگی های کوچک شود ، باعث تحریک پوست می شود.

 • چیز دیگری مد نظر دارید؟

گرد و غبار بزرگترین مشکل گیاهان فیکوس است. لازم است هر دو ماه یکبار آنها را با یک پارچه مرطوب بمالید تا ظاهر خوبی داشته باشند. از محصولات براق برگ نیز می توان برای براق بودن استفاده کرد.

نحوه مراقبت از گیاهان فیکوس در آپارتمان:

نور خوب

از تابش مستقیم نور خورشید و مناطق بسیار سایه دار خودداری کنید.

آبیاری متوسط

تابستان هفته ای و در زمستان هر دو هفته یک بار.

درجه حرارت

دمای معمولی اتاق 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) تا 29 درجه سانتیگراد (85 درجه فارنهایت).

کوددهی گیاه فیکوس

هنگامی که فیکوس شما در حال رشد میباشد ، ماهی یک بار کود دهی کنید.

در معرض دمای زیر صفر به هیچ وجه نباید قرار بگیرد.


مشکلات و بیماریهای گیاه فیکوس

زرد شدن برگهای فیکوس

این برای برگهای خیلی قدیمی طبیعی است. در غیر این صورت می تواند نشانه ای از آبیاری بیش از حد یا کمبود نور باشد.

زرد شدن برگهای فیکوس

 • گیاهان فیکوس برگ های خمیده یا آویزان دارند

این ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که دما بیش از 29 درجه سانتیگراد (85 درجه فارنهایت) باشد ، یا هنگامی که بیش از حد آبیاری کرده اید. بعد از چند روز که هوا سرد می شود یا خاک خشک می شود ، باید حالت فر و آویزان از بین برود.

سرمای شدید ، مانند قرار گرفتن در معرض یخ زدگی ، نیز می تواند باعث این اتفاق شود ، اما اگر این دلیل باشد ، برگها پس از چند روز به حالت عادی بر نمیگردند و در عوض به سرعت از گیاه می ریزند.

رگه های سفید ، روی برگها فیکوس

لکه های سفیر روی فیکوس ،شیره فیکوس

اندکی ضربه یا کمی برش در یک برگ یا ساقه می تواند منجر به مقدار زیادی شیره از فیکوس چکه شود. این می تواند روی برگهای زیرین بیفتد و خشک شود و تصور می شود که اتفاق عجیبی رخ داده است.

شیره ، چه هنوز مرطوب باشد و چه خشک شده است ، فقط می تواند با یک پارچه مرطوب از برگها پاک شود

همیشه هنگام حمل و نقل یا جابجایی از گیاه فیکوس خود مراقبت کنید. شیره و همچنین سمی ملایم و تحریک کننده می تواند آسیب رسان باشد زیرا می تواند فرش یا مبلمان را لکه دار کند.

 • گیاه فیکوس من خیلی بلند شده است

بله گیاهان فیکوس بزرگ می شوند ،خوشبختانه می توان آنها را هرس کرد .

 • نقاط سفید روی گیاه فیکوس

ممکن است مانند آفات یا بیماری به نظر برسند ، اما این نقاط در واقع کاملاً طبیعی هستند و نیازی به درمان یا مراقبت ویژه نیست.

 • آفات و بیماریهای فیکوس

آفات نادر هستند زیرا گیاه فیکوس در برابر آنها بسیار مقاوم است. با این حال هنوز هم می توانید انتظار داشته باشید که عنکبوت  و حشرات هر از چند گاهی در آن مشاهده شوند.