مراقبت از گیاه یشم (کراسولا سکه ای) آسان و ساده است. بسیاری از مردم از پرورش گیاهان یشم در خانه ها و دفاتر خود لذت می برند و آن را به عنوان نمادی از خوش شانسی میدانند. اما نیازی به خوش شانس بودن نیست که یاد بگیرید مراقبت و نگهداری مناسب از گیاهان یشم چگونه است. برای یادگیری نحوه مراقبت از گیاه یشم به خواندن ادامه مقاله ما ادامه دهید...

خرید گل یشم

برای خرید گلدان گل یشم زیبای بالا از فروشگاه گل زیب روی عکس کلیک کنید.

چگونه از گیاه کراسولا(یشم) مراقبت کنیم؟

یادگیری در مورد مراقبت و نگهداری از گیاهان یشم (Crassula ovata) آسان است. مهمترین عواملی که هنگام پرورش گیاهان خانگی یشم باید در نظر گرفت ، آب ، نور ، دما و کود است.

آبیاری گیاه یشم کراسولا سکه ای:

آبیاری گیاه یشم یکی از مهمترین مواردی است که باید درباره این گیاه بدانید. وقتی از گیاه یشم مراقبت می کنید از آبیاری مناسب آن اطمینان حاصل کنید. هرگز نگذارید گیاه یشم کاملا خشک شود. اما همچنین ، گیاه یشم را زیاد آبیاری نکنید ، زیرا این امر باعث پوسیدگی ریشه می شود. گیاه یشم خود را طبق برنامه آبیاری نکنید در عوض ، گیاه یشم خود را زمانی آبیاری کنید که قسمت بالای خاک با لمس خاک مشخص باشد خشک شده است، اگر گیاه یشم شما برگ های خود را از دست می دهد یا لکه هایی بر روی برگ دارد ، این امر بیشتر به دلیل کمبود آب یا آبیاری بیش از اندازه اتفاق می افتد. 

نور مورد نیاز گیاه یشم یا کراسولا سکه ای:

یکی دیگر از جنبه های مهم مراقبت و نگهداری از گیاهان کراسولا(یشم) میزان نوری است که به آنها میتابد. آنها برای رشد مناسب به آفتاب کامل نیاز دارند. اگر آفتاب کامل نداشته باشند ، ممکن است دچار کوتاهی رشد و آویزان شوند.

دمای مناسب گیاهان یشم:

 دستورالعمل های مراقبت از گیاه یشم می گوید که گیاهان یشم در دمای روزانه (18-24 درجه سانتیگراد) در روز ،(10-13 درجه سانتیگراد) در شب بهترین عملکرد را دارند. . با این اوصاف ، اگر نور آفتاب زیادی دریافت کنند ، در دمای بالاتر از این درجه نیز خوب رشد می کنند.

برای خرید ساکولنت زیر همین الان بر روزی عکس کلیک کنید

کوددهی به گیاه یشم خود:

برای مراقبت مناسب از گیاه یشم ، گیاه یشم خود را هر شش ماه یک بار کود دهید. از کود محلول در آب متعادل استفاده کنید. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که شما باید گیاه یشم خود را به روش منظم آبیاری کنید و سپس آن را با آب کود آبیاری کنید. در هنگام خشک شدن خاک هرگز گیاه یشم خود را کود ندهید ، زیرا این باعث آسیب ریشه ها می شود. همانطور که می بینید ، نحوه مراقبت از گیاه یشم بسیار ساده است. با کمی مراقبت مناسب از گیاه یشم ، گیاه زیبا یشم شما ممکن است روزی تبدیل به یک درخت یشم زیبا شود.

لکه های سفید روی برگ های یشم:

 چگونه از لکه های سفید گیاهان یشم خلاص شوید?

گیاهان یشم ، یک گیاه خانگی کلاسیک است ، به خصوص برای صاحبخانه فراموشکار. آنها نور روشن و گاه به گاه آب را در فصل گرم ترجیح می دهند ، اما غیر از این گیاهانی نسبتاً خودکفایی هستند. در شرایط خوب ، هنوز ممکن است لکه های سفید روی برگ های یشم پیدا کنید. اما اگر سلامت کلی گیاه خوب است ، نباید زیاد نگران باشید. چه عواملی باعث ایجاد لکه های سفید در یشم می شوند؟این ممکن است یک پدیده طبیعی یا کمی بیماری قارچی باشد ، اما به هر ترتیب ، روش های ساده ای برای تعریف و حل مشکل وجود دارد.

چه عواملی باعث ایجاد لکه های سفید روی یشم می شوند؟

علت اصلی ایجاد لکه های سفید روی برگ یشم ممکن است کپک پودری یا حتی شرایطی باشد که گیاه نمک را ذخیره کرده و مقدار زیادی از آن را از طریق برگ های خود "عرق" می کند. یک علت سریع رفع می شود و دلیل دیگر نیاز به برخی اصلاحات و درمان دارد. در واقع هر دو مورد برای گیاه شما مضر نیستند و یادگیری چگونگی از بین بردن لکه های سفید روی گیاهان یشم چند مرحله سریع دارد.

نمک های اضافی همه گیاهان از طریق ریشه های خود جذب می شوند ، کراسولا ها آب را در برگهای گوشتی خود ذخیره می کنند ، که آنها را به گونه های ایده آل در مناطق خشک تبدیل می کند. آنها آب نادر باران را می گیرند و آن را ذخیره می کنند تا جایی که به آن احتیاج پیدا کنند مانند احتکار آجیل توسط سنجاب. این شکل ظاهری پرپشت به برگها می دهد. باران و آبهای زیرزمینی به طور یکسان نمک را از هوا و خاک می گیرند. هنگامی که با یک محلول نمک آبیاری می کنید ، رطوبت محبوس شده در حین تعرق از طریق برگها عبور می کند و رطوبت تبخیر شده پسماند نمکی روی برگ باقی می گذارد. بنابراین ، گیاه یشم شما روی سطح بالشتک ها لکه های سفید دارد. پارچه ای نرم و کمی مرطوب می تواند اینها را به راحتی پاک کرده و ظاهر شاخ و برگ را بازیابی کند.

لکه های سفید بر روی ساکولنت کراسولا

سایر دلایل ایجاد لکه های سفید روی گیاه یشم:

 گیاهان یشم غالباً به برخی بیماریهای تاولی مبتلا می شوند ، جایی که ریشه ها سریعتر از آنچه گیاه از آن استفاده می کند آب می گیرند. این باعث می شود تاول های چوب پنبه ای روی شاخ و برگ ایجاد شود. کاهش آب باید از این وضعیت جلوگیری کند ، اما تاول ها باقی می مانند. به ندرت ، ممکن است گیاه یشم دارای لکه های سفید باشد که در واقع حشرات هستند. اگر لکه های سفید شما در حال افزایش هستند ، سریعا اقدام کنید و کراسولای خود  را از سایر گیاهان جدا کنید. لکه ها ممکن است حاوی آفات های مختلف باشند. هر دو را می توان با حشره کش سیستمیک فرموله شده برای گیاهان خانگی یا آغشته کردن آنها به محلول 70 درصدی الکل ، از بین برد. کراسولا معمولاً مستعد ابتلا به حشرات نیست ، اما اگر گیاه را برای تابستان در فضای باز قرار می دهید ، قبل از آوردن گیاه به داخل خانه و آلوده شدن سایر گیاهان ، به آن خوب نگاه کنید.

گیاهان یشم را تکثیر کنید - یاد بگیرید چه زمانی کراسولا ها را باید تقسیم کنید؟

یکی از کلاسیک ترین گیاهان خانگی  ، کراسولاها میباشند. این زیبایی های کوچک آنقدر جذاب هستند که شما را ترغیب میکنند که گلدانهای بیشتری از آنها داشته باشید. این منجر به این سوال می شود که آیا می توانید یک گیاه یشم را جدا کنید؟ تقسیم گیاه یشم می تواند با گذشت زمان یک گیاه جدید سالم تولید کند ، اما به همین سادگی می توان از یک برگ نیز استفاده کرد. از بین بردن این گیاهان سرسخت، سخت و تکثیر آنها آسان است. جداسازی گیاهان یشم به آنها صدمه ای نخواهد زد.

آیا می توانید گیاه یشم را جدا کنید؟

اگر گیاه یشم دارید ، رشد پایدار ، آهسته و ساقه های برگ چاق و زیبا آن را به همراه دارد. روش های زیادی برای تکثیر وجود دارد که می توانید از گیاه خود شروع کنید ، تقسیم کراسولاها یکی از ساده ترین و سریع ترین راه ها برای تکثیر این گیاه میباشد. مانند بیشتر موارد ، زمان بندی همه چیز است و مهم است که بدانید چه زمانی ساکولنت خود را تقسیم کنید. واضح ترین پاسخ این است که وقتی آنها را در گلدان دیگری میکارید این کار را انجام دهید ، اما زمان سال نیز می تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد. یشم گیاهان قابل انعطافی میباشند. تنها چیزی که آنها نمی توانند مقاومت کنند خاک باتلاقی است. از طریق قلمه های ساقه یا برگ می توان آنها را تکثیر کرد. فقط از قسمت سالم گیاه و نه از بافت آسیب دیده یا بیمار استفاده کنید. می توانید قلمه هایی را که در حین هرس برداشته شده استفاده کنید یا کل گیاه را پاک کرده و ساقه را تقسیم کنید. چگونه می دانید چه زمانی گیاهان یشم را تقسیم کنید؟ بهترین زمان در بهار یا بهتر از این تابستان به طور فعال درحال رشد میباشند. از کمبود آب در گیاه اطمینان حاصل کنید ، زیرا مواد خشک گیاه به راحتی ریشه تولید نمیکنند. برای تقسیم گیاه یشم ، شما به یک ظرف ، یک خاک خوب و یک تیغه تیز و تمیز نیاز دارید.

تکثیر ساکولنت ها از طریق قلمه برگ :

قلمه زنی ساکولنتها

لکه های سیاه روی برگهای کراسولا -یشم:

لکه های سیاه روی ساکولنت کراسولا یشم

کراسولا ها یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی میباشند. انواع مختلفی وجود دارد که می توان از بین آنها یکی را انتخاب کرد ، هر یک از آنها نیازهای مشابه نگهداری دارند. مشکلات ساکولنت که باعث ایجاد لکه های سیاه می شود از حشرات ، ویروس ها ، بیماری های قارچی و حتی مراقبت های نادرست است. ساکولنت ها مانند یشم نیاز کم رطوبت دارند و در در گلدانهایی که آب از آن تخلیه نمیشود به شدت صدمه خواهند دید. بررسی علل احتمالی لکه های موجود در برگهای گیاه یشم مهم است. تشخیص مناسب می تواند منجر به اصلاح مسئله و بازگشت سلامت گیاه شما شود.

یکی از رایج ترین مشکلات کراسولا سکه ای(یشم) که باعث بروز این مسئله می شود ، آبیاری و زهکشی نادرست است ، اما چند مورد بالقوه دیگر وجود دارد که می تواند گیاه شما را به خطر بیندازد. گیاهان یشم در خاک های ماسه ای خشک  رشد می کنند. خاک گلدان متوسط برای این ساکولنت های آفریقای جنوبی احتمالاً بیش از حد رطوبت و غنی است. خاک با تخلیه خوب با مقدار زیادی شن و ظرفی که باعث تبخیر رطوبت می شود ، سلامت گیاه را تضمین می کند. از یک گلدان بدون لعاب برای افزایش تبخیر با سوراخ های زهکشی متعدد استفاده کنید. آب اضافی می تواند شرایطی مشابه به تاول ایجاد کند ، جایی که ریشه ها آب را سریعتر از مقدار مصرف می گیرند. این امر منجر به ایجاد ضایعات چوب پنبه ای برنز یا قهوه ای تیره روی برگها می شود که با پیشرفت شرایط تیره می شوند. قرار دادن مجدد گیاه در یک خاک شنی و ریگ دار در یک گلدان سفالی و نظارت بر رطوبت خاک باید برگهای گیاه سیاه یشم را کاهش دهد.

آسیب ،بیماریهای کراسولاها(یشم):

لکه های روی برگ گیاه یشم ممکن است به سادگی نتیجه آسیبهای مختلف باشد. علل آن می تواند از کودکان نوپای پر سر و صدا گرفته تا گربه های کنجکاو متغیر باشد ، اما با این وجود اگر صدمه ای رخ می دهد ، معمولاً گیاه آسیب را از بین می برد و هیچ درمانی لازم نیست. بیشتر اوقات ، وقتی گیاه یشم دارای لکه های سیاه است ، به دلیل رطوبت بیش از حد و آبیاری بیش از حد در زمستان است. گیاهان یشم وقتی سطح نور کم است به خواب می روند و در زمستان به طور فعال رشد نمیکنند. کاهش آب در زمستان برای حفظ سلامت گیاه یشم مهم است. در شرایط رطوبت بالا ،بیماری های قارچی ممکن است نگران کننده باشد. تهویه و آب را فقط در مواقع خشک شدن خاک تا عمق بند دوم انگشت وارد شده به خاک افزایش دهید. گاهی ممکن است به اسپری ضد قارچ نیاز باشد. ویروس ها معمولاً توسط حشرات پخش می شوند و باعث ایجاد لکه های سیاه روی گیاهان یشم می شوند. این موارد به ندرت گیاه را از بین می برند اما می توانند در همه قسمت های یشم باشند. مواد آلوده را دور بریزید و قلمه نزنید ، زیرا گیاهان حاصل از آن آلوده می شوند.