آلوکازیا گاهی به عنوان گوش فیل یا گیاه ماسک آفریقایی شناخته می شود. این گیاه  غیرعادی آپارتمانی گل نیز میدهد ولی دلیل اصلی محبوبیت این گیاه، گلدار بودن آنها نیست. وقتی نوبت به خرید آلوکازیا می رسد، همه چیز به برگ های غیرعادی ،منحصر به فرد و به ظاهر بیگانه آنها برمیگردد.

برگهای چشمنواز و خیره کننده آلوکازیا مانند نوک پیکان با رگبرگهای سفید و برجسته که از میان برگها عبور کرده زیبایی این گیاه را دوچندان کرده است.

آلوکازیا گونه‌ها و هیبریدهای زیادی دارد، اما اصلی‌ترین موردی که به‌ عنوان گیاه آپارتمانی از آنها نگهداری میشود «پولی-Polly» یا «آمازونیکا- amazonica» میباشد.

برخی افراد استدلال می کنند که "پولی" و "آمازونیکا" گونه ها یا هیبریدهای بسیار متفاوتی هستند و "پولی" راحت تر به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می کند، اگرچه این واقعاً درست نیست، حداقل از نظر علمی. 

هنگامی که جذابیت این گیاه افزایش یافت و به دلایل تجاری توسط گلخانه دار ها به عنوان یک گیاه آپارتمانی به فروش رسید نام آن به پولی تغییر یافت. اگر میخواهید که فرق این دو گیاه را از هم بدانید، تنها تفاوتی که خواهید دید این است که "پولی" کوچکتر از "آمازونیکا" است.

به خاطر داشته باشید که یافتن این گیاهان ممکن است برای شما کمی دشوار باشد همچنین قیمت آنها نیز از سایر گیاهان آپارتمانی بیشتر است. گیاهان آلوکازیا به طور کلی برای افراد مبتدی توصیه نمی‌شوند، بنابراین قبل از صرف هزینه‌های کلان برای یکی از این گیاهان آپارتمانی به دقت فکر کنید، زیرا اگر مراقبت‌های انجام شده برای آلوکازیا درست نباشد، ممکن است دوام زیادی نداشته باشند. با این حال، هر کسی که کمی تجربه گیاهان آپارتمانی (و شرایط رشد مناسب) دارد، باید بتواند از آنها نگهداری کند.

زنده نگه داشتت آلوکازیا بسیار دشوار است زیرا شرایط نامطلوب نگهداری خود را برای مدت طولانی نمیپذیرد.

نور

آلوزکازیا خود را دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید، همچنین محلی را برای نگهداری آن انتخاب کنید که نور مناسبی داشته باشد.

آبیاری

زمانی که آلوکازیا در حال رشد است، خاک گیاه باید همیشه مرطوب نگه داشته شود.منظور از مرطوب بودن خاک بسیار خیس یا غرقاب نیست! آلوکازیا از خشک بودن ریشه های خود بیزار است، همچنین آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه های این گیاه میشود.

برخلاف روش معمول آبیاری گیاهان آپارتمانی، ما دریافتیم که بهترین روش آبیاری آلوکازیا به مقدار کم اما به تعداد دفعه های بیشتر است. اگر می توانید، سعی کنید از آب ولرم یا آب باران استفاده کنید اما ضروری نیست.

رطوبت

یکی دیگر از دلایل چشمگیر و اصلی شکست در نگهداری از این گیاه درمحیط خانه، هوای بسیار خشک است. این گیاه گرمسیری است و به رطوبت مناسب و زیادی نیاز دارد. اگر هوای خانه شما خشک است، به مقاله ما درباره افزایش رطوبت گیاهان آپارتمانی نگاهی بیندازید.

8 روش برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی

کوددهی

یک کود متعادل به مقدار کم ،یک بار در ماه برای آلوکازیا کافی است.در زمستان به گیاه خود کود ندهید مگر اینکه گیاه شما هنوز در حال رشد باشد،یعنی اینکه هنوز برگهای جدیدی در حال رویش باشد.

درجه حرارت

آلوکازیا به یک محیط گرم نیاز دارد.دمای هوا در تمام طول سال نباید کمتر از 16 درجه سانتیگراد (61 درجه فارنهایت) باشد. 

این گیاه دمای پایین تر از 16 درجه را هر از گاهی میتواند تحمل کند، اما دوره های طولانی تر باعث ایجاد مشکلاتی برای این گیاه میشود.

تعویض خاک و گلدان

به طور معمول نیاز به انجام این کار نیست، مگر اینکه گیاه شما پاجوش های زیادی زده باشد و دیگر در گلدان خود جا نشود.

اگرچه آنها شبیه گیاهان گرمسیری و بسیار خاص به نظر می رسند، اما استفاده از خاک استاندارد گیاهان آپارتمانی برای آنها مناسب است.

تکثیر

شما میتوانید پاجوش های جدید را در زمان تعویض گلدان از گیاه مادر جدا کنید دقت داشته باشید این کار در فصل بهار شانس شما را برای داشتن یک گیاه جدید بیشتر میکند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که قبل از قرار دادن آن در گلدانی با خاک مشابه که قبلا در آن رشد میکرده، گیاه جدید را به همراه مقداری از ریشه های از گیاه اصلی جدا کنید. اگر ریشه‌ها با ریشه‌های گیاه مادری گره خورده‌اند، ممکن است لازم باشد وقت بگذارید و به آرامی ریشه‌ها را باز کنید. حداقل به مدت سه ماه به گیاه جدید کود ندهید.

سرعت رشد

در فصل تابستان که روز ها طولانی و هوا گرم میباشد، انتظار سرعت متوسطی از رشد آلوکازیا داشته باشید.یک برگ جدید در هر ماه نسبتاً طبیعی است، کمی کمتر نیز مشکلی ندارد و جای نگرانی برای شما وجود ندارد.اگر طی 6 ماه گیاه شما هیچ برگ جدیدی ندهد ممکن است لازم باشد به فکر تعویض گلدان یا کود دهی باشید (اگر قبلاً این کار را نکرده اید).

گل ها

این گیاه در زمان نگهداری به ندرت گل میدهند و معمولا گلها ناچیز هستند. تمرکز این گیاه باید بر روی حفظ شاخ و برگ زیبای آن باشد.

آیا گیاه آلوکازیا سمی است؟

این گیاه به دلیل کریستال های اگزالات کلسیم موجود در شیره گیاه برای انسانها و حیوانات خانگی سمی است. با این حال این بیشتر یک مکانیسم دفاعی است و خورده شدن برگ های گیاه منجر به عوارض جانبی ناخوشایندی می شود و به ندرت کشنده است.

  • نکات مهم

اگر دمای هوا سرد شود ممکن است گیاه شما به خواب برود یا سردی هوا باعث مردن گیاه شما شود. اگر با نزدیک شدن به فصل زمستان، گیاه به مکان گرم تری منتقل شود، ممکن است بتوانید از این امر جلوگیری کنید.

به هر حال اگر وارد دوران خواب شد، وحشت نکنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که همان دستورالعمل های مراقبت را برای  گیاه در حال رشد دنبال کنید. تنها تفاوت آبیاری بسیار کمتر و عدم کوددهی تا زمانی که شاخه های جدید در بهار باز  گردند است.

چگونه از آلوکازیا مراقبت کنیم

  • نور متوسط

این گیاه کاملاً در سطح متوسطی به نور خورشید نیاز دارد. دور از تابش مستقیم نور خورشید، همچنین نباید در محیطی قرار بگیرد که نور وجود نداشته باشد.

  • آبیاری متوسط

این گیاهان دوست ندارند خاکشان خشک شود، بنابراین سعی کنید خاک را در طول ماه های رشد مرطوب نگه دارید.

  • دمای گرم

نباید دمای هوا به کمتر از 16 درجه سانتیگراد (61 درجه فارنهایت) برسد.

  • کوددهی متوسط

گیاهان آلوکازیا به آهستگی رشد می کنند و در مورد تغذیه خود زیاد سختگیر نیستند، بنابراین یک بار در ماه (یا کمتر) خوب است.

نکات مهم
**این گیاه را از نقاط خنک خانه خود دور نگه بدارید. آنها واقعاً گرما را حتی در زمستان دوست دارند.
**از قرار دادن در محیط بسیار خشک، به عنوان مثال در کنار شوفاژ یا ... خودداری کنید.
**گیاه خود را با آب خیلی سرد آبیاری نکنید.

مشکلات گیاه آلوکازیا

کنه عنکبوتی / فلس / شپشک آردآلود / شته

آلوکازیا برای انسانها ، گربه ها و سگ ها سمی است، اما بسیار خوشمزه بنظر میرسد و می تواند خانه خوبی برای بسیاری از آفات باشد! بسیاری از این اشکالات را می توان با بالا نگه داشتن رطوبت از بین برد.

برگ های قهوه ای با نشانه های زرد

اگر برگها شبیه به عکس زیر هستند، احتمالاً به دلیل یکی از موارد زیر است:زرد شدن برگ های آلوکازیا

  1. به گیاه خود بیش از اندازه آب داده اید. می توانید اجازه دهید خاک کمی خشک شود، دقت داشته باشید که خاک گیاه باید مقداری مرطوب بماند ولی خاک به هیچ وجه نباید خیس یا غرقاب بماند.
  2. گیاه در مکانی خنک و سرد قرار دارد. گیاه آلوکازیا خود را با آب سرد آبیاری نکنید.

برگ های ترد و خشک آلوکازیا

برگ های خشک معمولاً نشانه این است که رطوبت اطراف گیاه  شما بسیار کم است. آنها نقاط گرم خانه شما را دوست دارند، اما به سطح خاصی از رطوبت در هوا نیز نیاز دارند. برخی از افراد توصیه می کنند که گیاه را مه پاشی کنید که احتمالا در کوتاه مدت مفید خواهد بود، اما شما باید این کار را روزانه انجام دهید. اگر این کار برای شما سخت است، برخی از راه‌های مرسوم‌تر برای دستیابی به این هدف را برای راه‌حل دائمی‌تر امتحان کنید. 

برگ های قهوه ای کم رنگ

نور مستقیم خورشید میتواند باعث سوختگی برگهای گیاه شما شود،همچنین یکی دیگر از عوامل این است که گیاه خود را به سرعت از مکانی تاریک به مکانی پر نور انتقال داده باشید.

گیاه آلوکازیا من در حال مرگ است

اگر گیاه در تمام طول سال سالم بوده است اما در زمستان همه چیز در حال از بین رفتن است، به احتمال زیاد گیاه شما وارد یک دوره خواب طبیعی می شود. این بدان معنی است که همه چیز در قسمت بالایی خاک از بین می رود. دست از مراقبت از گیاه خود برندارید که شبیه یک گلدان خالی است زیرا ریزوم های زیر زمین هنوز زنده خواهند بود. در بهار رشد دوباره گیاه آلوکازیا آغاز خواهد شد.

اگر گیاه در هر زمان دیگری از سال در حال از بین رفتن است، متأسفانه نتوانسته‌اید از گیاه خود به خوبی مراقبت کنید. اگر مشکلات گیاه را به اندازه کافی زود تشخیص دهید امکان این که گیاه شما سلامت خود را بدست بیاورد وجود دارد، سعی کنید شرایطی را ایجاد کنید که در اطلاعات مراقبت در بالا به آن پرداخته شده است.