نحوه نگهداری و مراقبت از دراسنا

اگر ظاهر درختان آپارتمانی را دوست دارید اما از نیازهای مراقبتی چالش برانگیز این درختان از جمله فیکوس لیراتا می ترسید، چرا به جای آنها، دراسنا را در نظر نگیرید؟ یک گیاه دراسنای بالغ دقیقاً شبیه یک درخت با ساقه‌های بلند و پرپشت در قسمت بالایی آن است، اما فاقد پیچیدگی معمولی درختان آپارتمانی دیگر. یک گیاه ایده آل برای مبتدیان!

زیستگاه طبیعی دراسنا

گیاهان دراسنا (Dracaena marginata) یکی از 120 گونه در تیره دراسنا ها هستند. آنها بومی ماداگاسکار (از این رو به آنها "درخت اژدهای ماداگاسکار"هم گفته میشود) و موریس هستند، جایی که به شکل درختچه‌ای رشد میکنند و می‌توانند تا ارتفاع چندین متر رشد کنند. این جزایر آفریقایی دارای آب هوای استوایی هستند و دمای پایداری دارند.

در این زیستگاه های نسبتاً خشن، گیاهان به طور مرتب باید با دوره های خشکسالی و سیل دست و پنجه نرم کنند. شاید این همان چیزی است که دراسنا را به گیاه خانگی مقاومی تبدیل کرده است!

نور دراسنانور دراسنا

گیاهان دراسنا هم در خانه‌های مسکونی و هم در ساختمان‌های تجاری محبوب هستند، زیرا نه تنها شیک و مدرن به نظر می‌رسند، بلکه در مکان های کم نور نیز رشد خواهند کرد.

دراسنا تا زمانی که به نور روشن و غیرمستقیم دسترسی داشته باشد، به خوبی رشد خواهد کرد. یک گیاه دراسنا که در یک نقطه با نور کمتر رشد می‌کند معمولاً زنده می‌ماند، ولی سرعت رشد پایینی خواهد داشت و همچنین برگهای جدید آن رنگ پریده به نظر خواهند رسید.

دمادمای مناسب دراسنا

دمای مناسب برای نگهداری از دراسنا بین 15 تا 26 درجه سانتیگراد میباشد، دمایی که برای اکثر مردم نیز دمای مناسبی است.

این گیاهان را در قسمتی از خانه قرار دهید که باد سرد یا گرم به آنها برخورد نکند، زیرا آنها نوسانات دما را دوست ندارند.

اگر در مورد رطوبت دراسنا نگران هستید، این گیاه می تواند در مکانهای با آب هوای خشک هم دوام بیاورد. این عملکرد گیاه در واقع بسیار تعجب آور است زیرا در طبیعت، این گیاهان در مناطق گرمسیری با رطوبت 80 درصد رشد می کنند. یکی از دلایلی که سرعت رشد دراسنا کند میباشد کمبود رطوبت در محل نگهداری آن میباشد.

خاکخاک دراسنا

دراسنا خاک گلدانی با زهکشی خوب با pH 6-7 را دوست دارد که مقداری اسیدی باشد. یک خاک خوب برای دراسنا چه خاکی است؟ می توانید مقداری خاک معمولی گلدان گیاهان آپارتمانی را بردارید و آن را با یک یا دو مشت پیت ماس مخلوط کنید. همچنین یک مشت پرلیت و مقداری خاک ارکیده برای زهکشی بهتر به خاک اضافه کنید.

تعویض گلدانتعویض گلدان دراسنا

این گیاهان دیر رشد می کنند و از پر شدن ریشه در گلدان های کوچک بدشان نمیایید. دیدن اینکه یک دراسنا با وجود قرار گرفتن در یک گلدان کوچک چقدر می تواند رشد کند شگفت انگیز است! فقط مطمئن شوید که گلدان یک سوراخ زهکشی در قسمت انتهایی خود داشته باشد. با وجود اینکه گیاه شما به خوبی در حال رشد باشد نیاز دارد که هر دو تا سه سال یکبار گلدانش تعویض شود.

آبیاری دراسناآبیاری دراسنا

چیزی که مراقبت از دراسنا را بسیار آسان می کند این است که نیازی نیست هر روز برای آبیاری گیاهان خود عجله کنید. دراسنا خاک بسیار مرطوب را دوست دارد اما به رطوبت بیش از حد به خوبی واکنش نشان نمی دهد.

این گونه به آبیاری بیش از حد حساس است و میتواند باعث پوسیدگی ریشه آنها شود. در واقع، طبق مطالعات،این گیاهان به طور خاص برای انطباق با دوره‌های خشکسالی تکامل یافته اند(Plichta, Paschová, Nadezhdina & Gebauer, 2017).

از آنجایی که این گیاهان درباره زمان آبیاری خود بسیار بخشنده هستند، لازم نیست در مورد آموزش به همسایه یا دوستان خود در مورد نحوه آبیاری از دراسنا برای تعطیلات آخر هفته خود استرس داشته باشید! در واقع، ممکن است فقط هر دو هفته یکبار نیاز به آبیاری این گونه داشته باشید.

وقتی تقریباً نیمه بالایی خاک خشک شود، زمان آبیاری فرا رسیده است. 

نکته نگهداری از دراسنانکته: به یاد داشته باشید که مقدار آبی که گیاه به آن نیاز دارد بستگی به میزان نور دریافتی آن دارد. اگر دراسنای خود را در مکانی کم نور نگهداری میکنید، خشک شدن خاک آنها در ماه های زمستان ممکن است تا سه یا چهار هفته طول بکشد.

کود دهیکوددهی دراسنا

گیاهان دراسنا فقط باید یک یا دو بار در سال در طول فصل رشد (بهار و تابستان) کوددهی شوند. می توانید از یک کود مایع رقیق شده با آب استفاده کنید.

مشکلات رایج دراسنامشکلات رایج دراسنا

  • آفات

آفات فلس، شپشک آردآلود و کنه های عنکبوتی می توانند گیاهان شما را آلوده کنند. شما می توانید با بررسی برگ ها، به خصوص قسمت های زیرین برگ، به عنوان بخشی از برنامه منظم مراقبت از دراسنا از بسیاری از آلودگی های پیشرو جلوگیری کنید.

  • پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه  که به وسیله آبیاری بیش از ایجاد میشود یکی از مشکلات رایج گیاه دراسنا میباشد. هنگامی که گیاهان برای مدت طولانی در خاک خیس قرار می گیرند، ساقه ها ممکن است نرم و لطیف شوند و در نهایت ریشه ها پوسیده شوند. تا زمانی که بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود و اطمینان حاصل کنید که خاک زهکشی خوبی  داشته باشد، می توانید از این امر جلوگیری کنید.

  • موادمعدنی

دراسنا ها به مواد معدنی که در آب لوله کشی وجود دارد حساس هستند. اگر متوجه شدید که نوک برگ‌ها «سوخته» به نظر می‌رسند، تجمع مواد معدنی در خاک  می‌تواند دلیل این مشکل باشد. فلورایدی که اغلب به آب لوله کشی اضافه می شود نیز می تواند مشکل ساز باشد، مانند کلر/کلرامین. شما می توانید با استفاده از آب مقطر یا آب تصفیه شده از تجمع مواد معدنی و فلوراید در خاک جلوگیری کنید. اگر گیاه شما در حال حاضر علائم تجمع مواد معدنی را نشان می‌دهد، می‌توانید با چندین بار آبیاری با آب مقطر خاک را شستشو دهید.

  • ریزش برگ

ممکن است برگ های زرد در پایه گیاهان خود پیدا کنید، اما نگران نباشید! ریزش برگهای پایینی اغلب یک امر طبیعی در طول رشد گیاه میباشد. با این حال، اگر تعداد زیادی برگ در حال ریزش باشد، به خصوص اگر از قسمت بالایی گیاه می ریزند، ممکن است مشکل از کم آبی یا آبیاری بیش از حد باشد.

آیا دراسنا برای گربه ها و سگ ها سمی است؟سمی بودن دراسنا برای حیوانات خانگی

دراسنا برای گربه ها و سگ ها سمی در نظر گرفته می شود. علائم مسمومیت شامل ترشح بیش از حد بزاق، افزایش ضربان قلب، استفراغ خونی، بی حالی و کاهش وزن است. اگر گربه ها مسموم شوند، ممکن است مردمک آنها گشاد شود.

سمی بودن دراسناجالب اینجاست که این گیاه برای انسان سمی نیست. اگرچه هیچ کس نباید تکه های دراسنا را بجود، اما خوردن آن منجر به هیچ مشکلی نمی شود، مگر اینکه فرد به این گیاه حساسیت داشته باشد.

اگر در مورد مراقبت از دراسنا سؤالی دارید یا می خواهید تجربیات خود را در مورد این گیاه به اشتراک بگذارید، حتما در زیر نظر خود را بگذارید.

منبع:houseplantcentral.com