چگونه گیاهان آپارتمانی خود را زنده نگه داریم

آیا شما نیز گورستانی از گیاهان آپارتمانی دارید که نتوانستید آنها را زنده نگه دارید؟ من نیز همچنین! ده ها ساکولنت را در کنار پنجره آشپزخانه نگهداری میکردم و فکر میکردم که در آنجا رشد میکنند ، چند هفته نگذشت که گیاهانم پژمرده شدند ، به رنگ قهوه ای در آمدند و تبدیل به انبوهی از گرد غبار شدند. سپس دو نخل زیبا از یک فروشگاه خریداری کردم و بعد از ظهر روز بعد آنها را تحویل گرفتم. آنها تقریباً 2.5 هفته با شکوه و جلال و به زیبایی بودند تا  اینکه برگها شروع به زرد شدند کردند ، آویزان شدند و یکی یکی ریختند.زنده نگه داشتن گلدان

اما چیزی که معلوم هست این است که من در نگهداری از گیاهان نفرین نشده ام(من با انگشت شست سیاه نفرین نشده ام). بلکه به سادگی در هنگام مراقبت از گیاهانم اشتباهات بسیار رایج و و ابتدایی انجام می دادم.

کریستوفر سچ ، دانشمند گیاه شناس ، مربی در باغ گیاه شناسی نیویورک و عضو هیئت مدیره انجمن ارکیده منهتن ، می گوید: "چیزی به عنوان انگشت شست سبز یا انگشت شست سیاه وجود ندارد ، بیشتر مربوط به میزان توجه شما به گیاهتان میباشد." سچ می گوید همه ما توانایی پرورش گیاهان سالم در محیط های آپارتمانی و داخلی را داریم ، این فقط درک اصول مراقبت از گیاهان و گوش دادن به گیاهتان زمانی که آنها به شما میگویند یا نشان میدهند که به چه چیزی نیاز دارند.


محیطی که گیاهتان را میخواهید قرار بدهید را بشناسید و اینکه در نظر داشته باشید چقدر برای رسیدگی به گیاهتان وقت خواهید گذاشت؟

اطمینان حاصل کنید که گیاهی که می خرید از نوعی است که می تواند در محیط شما زندگی کند. من نیز در این مورد مقصر هستم ، جایی که عاشق یک گیاه می شوم و آن را به خانه می برم و سپس می فهمم که شرایط نگهداری از آن را ندارم. و این مانند یک سفر بسیار ناراحت کننده در سرازیری است. همیشه اطمینان حاصل کنید که از شرایط خانه یا محیطی که گیاهتان را میبرید اطلاع دارید. "مواردی مانند دسترسی به نور، دما و رطوبت مواردی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

مورد بعدی که باید از خود بپرسید این است که ، چه اندازه حاضرید به گیاه خود توجه کنید؟ سچت می گوید: "اگر کسی هستید که واقعاً مشغله زیادی دارید ، ممکن است به چیزی نیاز داشته باشید که به توجه زیادی نیاز نداشته باشد ، مانند گیاه زاموفیلیا یا یک گیاه ساکولنت یا کاکتوس." اگر شخصی هستید که می خواهید هر روز گیاهتان را لمس کنید و روی آن کار کنید ، او گیاهانی مانند ارکیده و سرخس را توصیه می کند.


چگونه یک گیاه سالم را انتخاب کنم

انتخاب گیاه سالم

بنابراین می دانید که چه نوع گیاهی در محیط منزل شما زنده خواهند ماند ، چگونه یک گیاه مناسب را برای آوردن به خانه انتخاب می کنید؟

سچ می گوید: "مردم گیاهی را که خوششان میاید خریداری میکنند ، آن را به خانه می برند و می پرسند ،" چرا این گیاه در حال مرگ است؟ "بهترین راه برای موفقیت در نگهداری گیاهان ، شروع کار با یک گیاه خوب ، سالم و پر جنب و جوش است." "برای خرید یک گیاه  و تحقیق درباره آن  مدت زمان زیادی میبرد." اما بر روی دو چیز تمرکز کنید: ارزیابی هرگونه آسیب روی گیاه و جستجوی نشانه های رشد جدید در آن.

"زمانی که میخواهید گیاهی را بخرید ، می خواهید تفاوت بین آسیب مکانیکی(آسیبی که هنگام جا به جایی یا ... اتفاق افتاده است) مانند رطوبت یا برگ خم شده و پاره شده و قارچ قابل گسترش را درک کنید. راهی که شما می توانید تفاوت بین قارچی بودن گیاه یا کمبود رطوبت آن را تشخیص دهید این است که  قارچ معمولاً نا متقارن است و به یک قسمت از برگ به صورت ناهموار حمله می کند ، در حالیکه آسیب رطوبت به طور یکنواخت به برگ حمله می کند. ” "در گیاهی همانند بگونیا که  سریع رشد می کند ، بهتر است برگهای آسیب دیده گیاه را در هنگام خرید از گیاه جدا کنید. در عرض 3-4 هفته برگهای جدیدی رشد خواهد کرد. من این کار را در فروشگاه انجام دادم ، تا بیماری که ممکن است گیاه داشته باشد را به خانه نیاورم " سپس ، به دنبال رشد ساقه های جدید ، برگهای سالم و جوانه ها یا ساقه های جدید در گیاه باشید که نشانه خوبی برای سلامتی گیاه هستند و تا زمانی که گیاه را به خانه می آورید به رشد خود ادامه دهد.


قبل از اینکه خرید خود را تمام کنید ، لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید

کود ضروری است. سچ توضیح می دهد ، اگر مواد مغذی گیاه در جایی که هست تمام شود ، ریشه های آن کمی گسترده تر شده و مواد مغذی جدیدی پیدا می کند. " کود یک ماده مغذی برای گیاه شماست است. با گذشت زمان ، مواد مغذی برای گیاه تمام میشود و می توانید دوباره آن را به گلدان اضافه کنید.

هر برندی از کود برای گیاه شما مفید خواهد بود ، فقط مطمئن شوید که نسبت آن در برچسب جلویی وجود داشته باشد - به آن شماره NPK می گویند. "این سه عدد مخفف نیتروژن ، فسفر و پتاسیم است. فقط دستورالعمل های مربوط به هر چیزی را که خریداری می کنید دنبال کنید و و آن را به درستی انجام بدهید. "

به غیر از مسئله کود دهی ، حتما یک گلدان با سوراخ های زهکشی مناسب برای گیاه خود انتخاب کنید. سچت می گوید: "اگر از گلدان های بدون سوراخ زهکشی استفاده می کنید ، آبیاری گیاه شما پیچیدگی بیشتری پیدا می کند و باید مراقب آبیاری خود باشید." 


چه کاری باید انجام بدهیم وقتی گیاه جدیدی را به خانه میاوریم؟

گیاه جدید ، کود و یک گلدان سرامیکی زیبا (دارای سوراخ های زهکشی!) را خریداری کرده اید ، بنابراین گلدان شما آماده است تا روی طاقچه کنار پنجره قرار بگیرد و زیبایی خودش را به نمایش بگذارد ، درست است؟ نه خیلی سریع است!. چند مرحله باید انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که گیاه در محیط منزل شما رشد می کند - و اینکه ظرف چند هفته هنوز گلدان دیگری از خاک خشک و برگهای قهوه ای را به سطل زباله نمیریزید.

  • ابتدا همیشه گلدان گیاه خود را تعویض کنید. سچ می گوید: " گلدان جدید باید حدود سه یا 5 سانتیمتر بزرگتر از گلدان پلاستیکی قبلی که در آن قرار دارد باشد." "یک گیاه 15 سانتیمتری باید در گلدان 17 تا 20 سانتیمتری قرار گیرد تا جایی برای رشد داشته باشد ، زیرا هدف همیشه رشد گیاهان شماست.
  • آن را با یک حشره کش اسپری کنید. سچت می گوید: "شما باید آن را با نوعی حشره کش یا سموم دفع آفات سمپاشی کنید." "شما می توانید از روشها و آفات کش های مختلف استفاده کنید. و اطمینان حاصل کنید که هیچ حشره ای یا آفاتی همچون عنکبوت های قرمز یا شپشک آرد آلود وارد خانه شما نمیشود و به دیگر گیاهان خود سرایت نمیکند.
  • گیاه خود را قرنطینه کنید. سچ می گوید: "وقتی گلدان جدید را به خانه آوردید ، قبل از اینکه آن را کنار گیاهان دیگر خود قرار دهید ، آن را برای چند روز قرنطینه کنید." نگران نباشید اگر گیاهتان کنار پنجره نباشد ، آنها می توانند برای چند روز همان شرایط را تحمل کنند قبل از اینکه شروع به ریزش برگهایشان شود.

مراقبت از گیاهان آپارتمانی

اکنون گیاه شما آماده رشد است! در اینجا اصول لازم برای سالم نگه داشتن گیاه آپارتمانی خود وجود دارد (و زنده ماند) .

نور

سچت می گوید: " اگر نمی دانید که گیاه  خود را کجا قرار بدهید ، آن را کنار پنجره بگذارید". "نور غذایی برای گیاهان است. گیاهان به معنای واقعی کلمه نور خورشید را می خورند. بنابراین برای اینکه آنها به خوبی رشد کنند ، تا آنجا که ممکن است به نور خورشید نیاز دارند. اگر نور کافی به آنها نرسد ، مثل این است که گیاه خود را تحت رژیم قرار داده اید. "

همچنین باید در نظر داشته باشید زیستگاه گونه ای که شما نگهداری میکنید متعلق به کدام منطقه هست .گیاهان مختلف از مناطق مختلف جهان آمده اند و نور مورد نیاز آنها متفاوت است. بعضی از گیاهان مانند ساکولنت ، کاکتوس یا بگونیا ، از مناطق پر نور تری در محیط طبیعی خود رشد کرده اند و به مقدار زیادی از آفتاب مستقیم در داخل خانه نیاز دارند. بنابراین باید آنها را در آفتابگیر ترین پنجره ای که دارید قرار دهید. بلعکس گیاهانی وجود دارند که از مناطق سایه دار بیشتری آمده اند ، مانند یک سرخس ".

سچ می گوید: اگرچه به نظر می رسد هیچ مشکلی موجود ندارد ، ولی هرچه گیاه بزرگتر باشد نور بیشتری نیاز خواهد داشت. بنابراین اگرچه ممکن است یک گیاه روی میز انتهایی اتاق شروع به گرفتن مقداری نور غیر مستقیم خورشید کند ، اما ممکن است هنگام رشد به سمت پنجره حرکت کند. "من چیدمان های زیادی دیده ام که مردم گیاهان را در وسط اتاق قرار می دهند و در حالی که وسط اتاق جایی نیست که گیاه بخواهد در آنجا باشد. همه گیاهان در کنار پنجره ها بسیار خوب رشد خواهند کرد. "


آب

وقتی نوبت به آبیاری می رسد ، سچ همه چیز را شنیده است: "من چیزهای زیادی شنیده ام: برخی از مردم ساکولنت های  خود را اسپری آب می کنند ، این کار را نکنید! برخی از مردم از یخ روی گیاهان خود استفاده می کنند ، قطعاً این کار را انجام ندهید!. "

اگر به توصیه های  دیگری گوش داده اید ، این قانون اصلی را دنبال کنید: وقتی خاک خشک است گیاه را آبیاری کنید. نکات زیر را دنبال کنید تا اطمینان حاصل کنید که گیاه خود را زیاد یا کم آبیاری نمی کنید:

روزها را شمارش نکنید. "من به همه می گویم ، روزها را برای  آب دادن به گیاهان شمارش نکنید. هر دو روز یک بار خاک خود را لمس کنید اگر خاک خشک است ، پس می توانید آن را آبیاری کنید. بعضی از گیاهان بسته به فصل ممکن است هر دو روز ، هر هفته ، حتی هر 2 هفته آبیاری شوند. هرگز فاصله آبیاری را بیش از دو هفته نکنید چون گیاه شروع به خشک شدن میکند. "

خاک به شما خواهد گفت که چه موقع نیاز به آبیاری دارد. "خاک را به عمق دو الی چهار سانتیمتر لمس کنید. خاک به شما [آنچه گیاه نیاز دارد] خواهد گفت: اگر مرطوب و بو دار باشد ، خاک خیلی خیس است و گیاه شما شروع به پوسیدگی گیاه کرده است. اگر بسیار خشک شده باشد، باید به گیاه خود آب دهید. بهتر است در خشکی خاک خط کنید تا در آبیاری بیش از اندازه آن. "

یک روش مناسب برای آبیاری یک گیاه وجود دارد. ابتدا همیشه از آب گرم(ولرم) استفاده کنید. سچ می گوید: "بیشتر گیاهان خانگی از مناطق سردسیر نمی آیند و آب گرم سریعتر به خاک جذب می شود ، بنابراین کارآیی بیشتری دارد." مراقب باشید جریان آبیاری خود را به سمت پایه گیاه هدایت کنید. سچت می گوید: "شما نباید آب را به تمام قسمت های گیاه بریزید زیرا خطر ابتلا به عفونت یا قارچ در قسمتی از برگها به وجود میاید." "در ابتدا کمی آب بریزید ، صبر کنید تا آب در خاک فروکش کند ، سپس کمی بیشتر آب بریزید، اجازه دهید آن خیس بخورد ، سپس کمی بیشتر اضافه کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که ببینید در زیرگلدانی شما آب جمع شده است ، "اضافه می کند. "شما نباید خیلی سریع آبه گیاهتان آب بدهید. آنچه اتفاق می افتد این است که اگر خاک خیلی خشک باشد ، در واقع آب دفع می شود ، و آب فقط از دو طرف گلدان به پایین می ریزد ، و به دور ریشه ها می رود. "

نشانه ای از طبیعت بگیرید و از بارش باران تقلید کنید. "شما نمی خواهید در آب دادن خیلی محافظه کار باشید زیرا درباره آن فکر کنید: در طبیعت چه اتفاقی می افتد؟" وقتی باران با شدت می بارد. خاک خیلی مرطوب می شود و یک روز در طبیعت باقی میماند و سپس خورشید بیرون می آید و همه چیز را خشک می کند. این دقیقاً همان چیزی است که شما می خواهید برای گیاهان خانگی خود دوباره ایجاد کنید. "هر بار که آبیاری می کنید ، اطمینان حاصل کنید که خاک شما اشباع شده است. بگذارید حدود یک روز آب اضافی داخل زیر گلدانی بماند ، اگر بعد از یک روز آنچه را که در زیر گلدانی است جذب نکرد ، آنچه را که باقی مانده است دور بریزید. "

گیاه خود را اسپری آب بکنم یا خیر؟ مردم دوست دارند گیاهان خود را با آب غبار پاشی  کنند ، اما همه گیاهان به این کار اصلا نیاز ندارند یا به طور روز مره نباید آنها را با آب اسپری کرد. گیاهانی همچون پتوس ، مونسترا ها را غبار پاشی نکنید - هر چیزی که دارای ظاهر برگی و مومی  شکل است . " گیاهانی از این دست ، آبی از برگهای مومی آنها عبور نمیکند ، شما در واقع با اسپری کردن به آنها آسیب می رسانید زیرا نفوذ قارچ ها به آن لایه مومی و حمله به برگها را آسان تر می کنید." اما چند گیاه وجود دارد که می خواهند به طور کامل آبیاری شوند ، مانند گیاهان هوازی ، ارکیده و سرخس - اینها گیاهانی هستند که میتوانید آنها را اسپری  کنید.

چگونه به ساکولنت ها آب بدهیم. ساكولنت ها مسئله خاصی را برای بسیاری از افراد ایجاد می كنند ، زیرا ما تصور می كنیم كه آنها گیاهانی با نگهداری آسان هستند. . "برای ساکولنت ها ، شما باید در مورد محیط طبیعی آنها فکر کنید. خاک را احساس کنید و هنگام آبیاری مطمئن شوید که کاملا خشک شده است و هنگامی که آن را آبیاری می کنید ، آن را سیراب کنید. سچ می گوید ، شاید هر دو هفته یکبار ، "اگر در یک پنجره آفتابی روشن باشد ، آفتاب به سرعت خاک را خشک میکند. مخصوصاً کوچکترها ، خیلی سریع خشک می شوند. بنابراین می توانید به محض خشک شدن ، آنها را آبیاری کنید. " وی همچنین می گوید که از تغییرات فصلی آگاه باشید - اگرچه ممکن است یک ساکولنت هر چند روز یکبار در ماه های گرمتر و آفتابگیرتر آبیاری شود ، اما ممکن است بتوانند یک یا دو هفته بین آبیاری در ماه های سرد تر و زمستانی پیش بروند.


نشانه های دردسر در گیاهان

"برای اینکه بفهمید چه اتفاقی برای گیاهتان افتاده است ، باید آن را به طور کلی تشخیص دهید. چه اتفاقی می افتد؟ آیا برگها می ریزند ، زرد می شوند؟ خاک چه حسی دارد؟ ". در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

پوسیدگی ریشه ها. وی می گوید: "اگر خاک نرم و خمیر مانند باشد و ریشه ها از گلدان خارج شوند ، بیش از حد آبیاری می کنید."

لبه برگ ها سیاه می شوند. "بسیاری از مردم فکر می کنند که  رطوبت کم است. نه همیشه. گاهی اوقات این یک قارچ است که در حال خوردن برگها است. "

برگهای زرد "این می تواند هر چیزی باشد. برگهای زرد فقط علامت هشدار دهنده است. می تواند خیلی گرم باشد ، ممکن است خیلی سرد باشد ، ممکن است خیلی مرطوب باشد ، ممکن است خیلی خشک باشد ، به همین دلیل شما همیشه به دنبال علائم ثانویه هستید. "یک برگ زرد لزوما فریاد کمک نیست. اگر بقیه گیاه کاملاً سبز به نظر می رسد ، گاهی اوقات فقط یک برگ یا غلاف قدیمی است که در حال از بین رفتن است و کاملا طبیعی و طبیعی است. "

برگهای چروکیده یا آویزان: کم آبیاری می کنید و گیاه تشنه است.

برگهای پایینی زرد: این نشانه آبیاری بیش از حد است.

ریزش برگها: "ریزش برگها می تواند به دلایل زیادی باشد ، اما در داخل خانه ، رایج ترین دلیل میتواند کمبود نور باشد " "گیاهان مانند ما نور را نمی بینند ، بلکه نور غذای آنهاست. اگر غذا نباشد ، برگی هم نخواهد بود!. درمان این است که گیاهتان را در کنار پنجره ای روشن قرار دهید."

پشه ها: اگر پشه ها را در کنار گیاهتان مشاهده کنید ، یعنی بیش از حد آبیاری می کنید و اجازه نمی دهید در بین دو آبیاری خاک کاملا خشک شود.


خلاصه مطالب

  • قبل از آوردن گیاه به خانه ، میزان خسارت را ارزیابی کنید.
  • از حشره کش و قرنطینه استفاده کنید.
  • گلدان را عوض کرده و کود اضافه کنید.
  • به یاد داشته باشید: گیاهان "کم نور" وجود ندارند - همه گیاهان به نور مستقیم خورشید نیاز دارند.
  • از طبیعت راهنمایی بگیرید: فقط وقتی خاک خشک شد گیاه را آبیاری کنید و سپس آن را سیراب کنید.


منبع:www.nbcnews.com