9 روش ساده و ارزان برای کود دادن به گیاهان آپارتمانی به طور طبیعی

ساختن کود برای گیاهان آپارتمانی خودتان ممکن است شبیه به یک آزمایش علمی ترسناک به نظر برسد، اما در واقع یک راه بسیار آسان برای صرفه جویی در هزینه ها با استفاده از چیزهایی است که از قبل در خانه دارید.

علاوه بر مقرون به صرفه بودن، روشی سازگار با محیط زیست و طبیعی تر برای تامین مواد مغذی مهم برای گیاهان آپارتمانی شما نیز هست.

کود دادن به گیاهان آپارتمانی شما می تواند با استفاده از زباله های معمولی آشپزخانه باشد که در صورت عدم استفاده از آنها، دور ریخته می شوند.

در اینجا چند گزینه ساده ساخت کود خانگی وجود دارد که میتواند باعث تقویت گیاه شما شود

  • پوسته تخم مرغ له شده برای کاهش اسیدیته و افزودن کلسیم
  • پوست موز برای افزودن پتاسیم
  • از تفاله قهوه برای افزودن نیتروژن استفاده می شود
  • چای سبز برای اسیدی کردن خاک
  • نمک اپسوم برای افزودن منیزیم و گوگرد
  • خاکستر چوب برای افزایش میزان قلیایی بودن خاک
  • پودر ژلاتین برای تقویت نیتروژن
  • از آب پخت و پز برای تامین مواد مغذی ضروری استفاده می شود
  • کنجاله گلوتن ذرت برای نیتروژن اضافی

با استفاده از غذای گیاهی خانگی به جای کودهای شیمیایی خریداری شده در فروشگاه، شما انتخاب می کنید که گیاهان خود را به روشی ایمن تر، مقرون به صرفه تر و سازگار با محیط زیست تغذیه کنید.

بنابراین، بیایید بیاموزیم که چگونه می‌توانید از این اقلام معمولی خانگی که دارای خواص و مواد مغذی برای رشد گیاهان هستند، بهترین استفاده را داشته باشید تا بتوانید کود گیاهی کاملاً طبیعی خود را بسازید.

کود آلی در مقابل کود مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

تفاوت کودهای طبیعی خانگی با کودهای شیمیایی موجود در فروشگاه در این است که کودهای طبیعی معمولاً به شکل ارگانیک هستند.

درک نسبت N-P-K

مهمترین بخش در درک نحوه کود دهی گیاهان آپارتمانی این است که بدانیم نسبت N-P-K به چه معناست و چه کاری انجام می دهد.

N-P-K نام عنصری مواد مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. در حالی که بسیاری از ریزمغذی های مهم مختلف وجود دارند که در رشد سالم گیاهان نقش دارند، نیتروژن، فسفر و پتاسیم به عنوان "3 بزرگ" در نظر گرفته می شوند.

نیتروژن ماده مغذی است که بیشترین نقش را در رشد ساقه و شاخ و برگ دارد. کود با عدد N بیشتر از P و K اغلب برای رشد سریع در مراحل اولیه، گیاهان بوته دار، یا گیاهانی با شاخ و برگ های زینتی بزرگ مانند Monstera یا فیل گوش استفاده می شود.

فسفر در حفظ سیستم ریشه سالم و تولید گل بسیار مهم است. کودهای "شکوفنده" تجاری اغلب دارای مقادیر زیادی فسفر برای افزایش گلدهی گیاهان هستند.

پتاسیم به روش غیرمستقیم تری به رشد گیاه کمک می کند. با ایجاد مقاومت در برابر حشرات و بیماری ها، همراه با استفاده بهینه از آب، به افزایش مقاومت گیاه کمک می کند. گیاهانی که کمبود پتاسیم دارند بسیار کندتر رشد می کنند و ناسالم به نظر می رسند و برگ ها زرد می شوند.

9 کود گیاهی خانگی برای تقویت طبیعی گیاهان آپارتمانی

در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید با استفاده از چیزهای کاملاً طبیعی در اطراف خانه خود، مواد مغذی ضروری را برای گیاهان آپارتمانی خود فراهم کنید:

استفاده از پوسته تخم مرغ برای کوددهی گیاهان آپارتمانی

کلسیم یک ماده مغذی بسیار مهم در توانایی گیاهان شما برای تولید سلول های جدید و در نتیجه برای رشد کلی گیاه است.

پوسته تخم مرغ حاوی غلظت بالایی از کلسیم است. آنها همچنین حاوی مقادیر کمی از عناصر مانند نیتروژن، روی و اسید فسفریک هستند.

ساده ترین راه این است که پوسته تخم مرغ خود را به عنوان کود گیاهان آپارتمانی در فریزر ذخیره کنید تا زمانی که به ارزش یک کارتن کامل برسید.

هنگامی که پوسته های کافی داشتید، می توانید به سادگی و با وردنه داخل کیسه فریزر آنها را خرد کنید یا از آسیاب قهوه برای تهیه پودر پوسته استفاده کنید.

از پوسته تخم مرغ به عنوان یک کود ساده برای گیاهان آپارتمانی استفاده میشود . قبل از استفاده یا نگهداری پوسته های خود را بشویید تا احتمال کپک زدن کاهش یابد.

ساده ترین راه این است که پوسته تخم مرغ خود را به عنوان کود گیاهان آپارتمانی در فریزر نگهداری کنید تا زمانی که مقدار آن زیاد شود.

هنگامی که پوسته های کافی داشتید، می توانید به سادگی و با وردنه داخل کیسه فریزر آنها را خرد کنید یا از آسیاب برای تهیه پودر پوسته استفاده کنید.

می‌توانید در حین کاشت گیاه، پوسته‌های تخم‌مرغ را مستقیماً با خاک مخلوط کنید یا آن‌ها را در سطح خاک گیاه موجود بگنجانید.

استفاده از پوست موز برای کوددهی گیاهان آپارتمانی

موز علاوه بر اینکه یک میان وعده خوشمزه برای انسان ها است، می تواند یک کود تقویت کننده بسیار مفید برای گیاهان آپارتمانی شما نیز باشد. موز پتاسیم مفیدی را برای خاک فراهم می کند.

چند راه وجود دارد که می توانید از موز برای کوددهی خاک استفاده کنید. روش اول ایجاد نوعی چای پوست موز است. نگهداری پوست موز قدیمی در یک شیشه آب برای چند روز باعث می شود که مواد مغذی از پوست به آب تزریق شود. سپس از این آب تزریق شده می توان برای آبیاری گیاهان خود استفاده کرد.

روشی مشابه روشی که در بالا ذکر شد این است که پوست موز را در آب پوره کنید و بلافاصله از آن استفاده کنید.

همچنین می توانید پوست موز را تکه تکه کنید تا آنها را در سطح خاک بگنجانید، این روش بیشتر در فضای باز استفاده می شود.

استفاده از تفاله قهوه برای کوددهی گیاهان آپارتمانی

تفاله های قهوه استفاده شده، سرشاز ازنیتروژن هستند که به گیاه آپارتمانی شما در رشد شاخ و برگ خود کمک می کند. این کود مخصوصاً برای گیاهانی که اسیدی هستند مانند درختان میوه دار، بگونیا، بنفشه آفریقایی و گل رز مفید است.

توصیه می شود قبل از پخش کردن تفاله های قهوه روی خاک، اجازه دهید تا آنها خشک شوند. این کار به جلوگیری از رشد کپک کمک می کند.

همچنین می‌توانید با خیساندن تفاله‌های قهوه در یک شیشه‌ آب به مدت یک هفته، مانند پوست موز، کود مایع آسیاب شده قهوه درست کنید.

استفاده از چای سبز برای کوددهی گیاهان آپارتمانی

چای سبز کیسه ای یا برگ های چای سبز استفاده شده گزینه عالی دیگری برای کود دادن به گیاهان اسید دوست مانند موارد ذکر شده در بالا است.

برگ های چای سبز حاوی اسید تانیک است که به کاهش pH خاک کمک می کند. آنها همچنین حاوی غلظت بالایی از مواد مغذی هستند و در عین حال اکسیژن رسانی به خاک را بهبود می بخشند که به ریشه ها اجازه رشد می دهد.

دم کرده یک کیسه چای سبز در هر دو گالن آب را می توان هر 4 هفته یکبار به گیاهانتان داد تا به رشد قوی و سالم آنها کمک کند.

قبل از اینکه به گیاهان خود این کود را بدهید، ابتدا اجازه دهید آب خنک شود. برگ های چای سبز استفاده شده را نیز می توان کمپوست کرد یا مستقیماً در سطح خاک قرار داد.

استفاده از نمک اسپوم برای کوددهی گیاهان آپارتمانی

نمک اپسوم می تواند به عنوان یک کود مخصوص برای گیاهانی که ممکن است دچار کمبود منیزیم یا گوگرد باشند استفاده شود. مهم است که از نمک اپسوم بیش از حد استفاده نکنید.

اگر از هر کمپوست یا کود طبیعی دیگری اضافه می کنید، بعید است که منیزیم یا گوگرد کمبود داشته باشد، بنابراین ممکن است نمک اپسوم مورد نیاز نباشد.

منیزیم یکی از بلوک های ساختمانی ضروری برای مولکول کلروفیل است. این بدان معنی است که منیزیم جایی است که رنگ سبز روشن و سالم گیاه از آنجا می آید.

در صورت کمبود منیزیم، رنگ سبز محو می شود و در لبه ها و بین رگبرگ برگ ها زرد می شود. این معمولاً ابتدا در قدیمی ترین برگ های نزدیک به انتهای گیاه ظاهر می شود.

پس از تشخیص کمبود منیزیم، نمک اپسوم می تواند ابزار موثری برای بازسازی کلروفیل و بازگرداندن رنگ سبز سالم برگ های گیاه شما باشد.

برخی از گیاهانی که بیشتر در معرض خطر کمبود منیزیم هستند عبارتند از  گل رز، فلفل یا گوجه فرنگی.

استفاده از خاکستر چوب برای کوددهی گیاهان آپارتمانی

افزودن خاکستر چوب سوخته به خاک گلدان شما یک راه آسان و ایمن برای بالا بردن PH آن است که به معنای افزایش قلیاییت خاک است.

خاکستر چوب همچنین مقدار مناسبی از پتاسیم، کلسیم و فسفر را فراهم می کند که برای بسیاری از انواع گیاهان مفید است.

درست مانند نمک های اپسوم، افزودن خاکستر چوب به خاک شما راه حلی برای همه گیاهان نیست.

فقط باید در شرایطی استفاده شود که مورد نیاز باشد،  اگر قلیاییت آن بالا باشد، ممکن است برای گیاهان مضر نیز باشد.

برای اینکه بفهمید خاکستر چوب می تواند افزودنی خوبی برای خاک گلدان شما باشد، باید آزمایش pH خاک را انجام دهید تا مطمئن شوید که  PHخاک زیر 6.5 است. در صورتی که PH بالاتر از 6.5 باشد، خاکستر چوب می تواند برای گیاهان شما مضر باشد.

اگر می خواهید قلیایی بودن خاک خود را افزایش دهید، می توانید به سادگی خاکستر را به عنوان یک پانسمان روی سطح خاک بپاشید و به آرامی آن را روی آن قرار دهید تا ترکیب شود.

برای جلوگیری از آسیب به ریشه گیاه، خاکستر را درعمق خاک نریزید. بلافاصله بعد ازریختن خاکستر گیاه خود را آبیاری کنید.

استفاده از پودر ژلاتین برای کوددهی گیاهان آپارتمانی

نیتروژن برای رشد سالم گیاه کاملا ضروری است. پودر ژلاتین یک منبع آسان برای تامین نیتروژن گیاه شما است که به گیاه شما کمک می کند تا شاخ و برگ های قوی و سالمتری داشته باشند.

این روش به ویژه برای گیاهانی مانند بابا آدم یا گیاهان مانسترا که به خاطر برگ های بزرگ جذاب خود شناخته شده اند مفید است.

دوز توصیه شده ژلاتین این است که یک بسته 7 گرمی ژلاتین را در 1 لیتر آب حل کنید.

این کار معمولا با حل کردن پودر در 1 فنجان آب گرم و سپس اضافه کردن سه فنجان آب سرد به آن انجام می شود. این محلول را به طور مستقیم روی خاک حدود یک بار در ماه بریزید.

استفاده از آب آشپزی برای کوددهی گیاهان آپارتمانی

هنگامی که غذاهایی مانند ماکارونی، سبزیجات یا تخم مرغ آب پز می شوند، بسیاری از ریزمغذی های ضروری که گیاهان به آنها نیاز دارند در آب آزاد می شوند. این شامل مواد مغذی مانند فسفر، نیتروژن و کلسیم است.

استفاده از آب پخت و پز برای آبیاری گیاهان شما فواید مختلفی دارد. نه تنها منبعی رایگان از مواد مغذی است که در صورت عدم استفاده دور ریخته میشود، بلکه به افزایش ذخیره مواد مغذی در خاک و توانایی خاک برای حفظ آب کمک می کند.

این روش برای گیاهانی مانند سرخس یا شفلرا که شرایط مرطوب را ترجیح می دهند مفید است.

استفاده از کنجاله گلوتن ذرت برای کوددهی گیاهان آپارتمانی

کنجاله گلوتن ذرت محصول جانبی است که از آسیاب مرطوب ذرت ایجاد می شود. حاوی 10 درصد نیتروژن است و بیشتر به عنوان یک علف کش آلی استفاده می شود.

این بدان معنی است که پودر گلوتن ذرت برای فرآیند جوانه زنی بذر مضر است، اما تأثیر منفی روی گیاهانی قدیمی نخواهد گذاشت.

یک لایه نازک از پودر گلوتن ذرت را روی سطح خاک بمالید و به آرامی آن را خراش دهید تا با خاک ترکیب شود.

مثل همیشه مواظب باشید تا به ریشه ها آسیبی نرسد. این روش را می توان حدود دو هفته پس از جوانه زنی، زمانی که نهال ها خوب و قوی شدند، شروع کرد. با این حال، پودر گلوتن ذرت همچنان باید در حد اعتدال استفاده شود.