امی روتنبرگ، پزشک طبیعی  درمانی و رئیس انجمن پزشکان طبیعی درمانی ماساچوست، می‌گوید: پزشکان مدت‌ها است که گیاه‌ پزشکی را در فعالیت‌های خود گنجانده‌اند، و به‌طور کلی گذراندن وقت در کنار گیاهان «تأثیر مثبتی برای همه افراد» دارد.

هنگامی که ما در مورد درمان یک فرد صحبت می کنیم، منظور ما مراقبت از بدن، احساسات و روح است. روتنبرگ توضیح می دهد که گیاهان می توانند هر یک از این ویژگی ها را لمس کنند. گیاهان کیفیت هوا را بهبود می بخشند، زیبایی را به خانه شما می آورند و با دادن فرصتی به شما برای مراقبت از چیزی، رفاه عاطفی و معنوی را در شما افزایش می دهند. گیاهان موجود در اتاق خواب شما می توانند کیفیت خواب شما را نیز بهبود بخشند.

در حالی که هر گیاهی برای روح مفید است و می تواند به سلامت روان و سلامت عاطفی شما کمک کند، در اینجا برخی از بهترین انتخاب های متخصصان آورده شده است.

چه گیاهان آپارتمانی برای سلامتی شما مفید هستند؟

الکس کرومر مشاور حرفه ای بهداشت روان در ریچموند، ویرجینیا، می‌گوید مناسب ترین گیاه آپارتمانی، گیاهی است که با سبک شخصی شما و همچنین برنامه روزانه و روتین شما مطابقت داشته باشد. و اگر در نگهداری از گیاهان تجربه کافی ندارید زیاد نگران نباشید! مراقبت از بسیاری از بهترین گیاهان آپارتمانی که برای سلامتی شما مفید هستند بسیار آسان است، بنابراین می توانید از حضور آنها در کنار خود لذت ببرید و از مزایای سلامتی آن بهره مند شوید.

گیاه گندمی تصفیه کننده هوا

گیاهان عنکبوتی، یا Chlorophytum comosum، رشد بسیار آسانی دارند و نیازی به توجه مداوم ندارند و با صرف زمان کمی از طرف شما رشد می کنند. به گفته بخش توسعه دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، این گیاهان برگ‌های باریکی دارند و نام خود را از «گیاهچه‌های کوچک تولید شده روی ساقه‌های دنباله‌دار بلند که به طور مبهم شبیه عنکبوت‌ ها هستند» گرفته‌اند.

گیاهان عنکبوتی به تصفیه هوای اطراف شما کمک می کنند. تحقیقات ناسا بر روی برگ، خاک، ریشه و میکروارگانیسم‌ های چندین گیاه آپارتمانی نشان داده است که گیاهان می‌توانند به عنوان یک فیلتر هوای طبیعی برای کاهش آلاینده‌ها عمل کنند. این مطالعه نشان می دهد که گیاهان عنکبوتی 95 درصد فرمالدئید سمی را از هوا در یک ظرف پلکسی گلاس مهر و موم شده در یک دوره 24 ساعته حذف کردند.

اسپاتی فیلوم تصفیه کننده هوا

نام "نیلوفر صلح" قطعا حس آرامش را تداعی می کند. Trevor Cates،پزشک طبیعی درمانی در پارک سیتی، یوتا، و نویسنده کتاب Clean Skin From Within، توضیح می‌دهد که این گیاهان همچنین «گل می‌دهند و از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر هستند» و ممکن است در طول زمان برای سلامتی شما مفید باشند. مطالعه‌ای در سال 2022 که در Applied Sciences منتشر شد، نشان می‌دهد که نیلوفرهای صلح دارای خواص تمیز کنندگی هوا هستند و به حذف دی اکسید کربن و ترکیبات آلی فرار (VOCs) از هوا کمک می‌کنند.

بر اساس مطالب منتشر شده توسط MiracleGro، نیلوفرهای صلح می توانند سال ها زندگی کنند و به طور مداوم گل های سفید پهنی تولید کنند که شبیه پرچم سفید صلح است. مراقبت از آنها آسان است و به نور زیادی نیاز ندارند، بنابراین برای فضاهای سایه دار عالی هستند. فقط آنها را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان کوچک نگه دارید، زیرا در صورت بلعیده شدن می توانند باعث استفراغ یا تورم زبان شوند.

فیکوس تصفیه کننده هوا

فیکوس الاستیکا یکی از بهترین گونه گیاهان آپارتمانی میباشد که شما میتوانید از آنها نگهداری کنید. به طور کلی مراقبت از آنها آسان است و فقط باید هر هفته یا بیشتر آبیاری شوند. تحقیقات نشان می دهد که گیاهان فیکوس الاستیکا دارای خواص تصفیه کننده هوا هستند. فقط مطمئن شوید که آنها را کاملاً از حیوانات خانگی و کودکان خردسال دور نگه دارید، زیرا در هنگام بلع بسیار سمی هستند.

گوش فیل تصفیه کننده هوا

اگر می خواهید زمان بیشتری را با گیاهان آپارتمانی خود بگذرانید، ما به شما گیاهان گوش فیل را توصیه می کند. این گیاهان به گروهی از گیاهان استوایی و چند ساله دسته بندی شده اند که از طریق برگ های بزرگ و قلبی شکل آنها قابل تشخیص هستند. آنها به نور روشن و آبیاری منظم برای مرطوب نگه داشتن خاک نیاز دارند . برخی از گونه‌های این گیاهان برای غده‌های نشاسته‌ای خوراکی‌شان که یک غذای اصلی در مناطق گرمسیری هستند، رشد کرده‌اند. از نظر دارویی، برگها به دلیل استفاده در درمان نیش حشرات مورد توجه قرار گرفته اند.

گیاه سانسوریا تصفیه کننده هوا

گیاه مار یا Sansevieria trifasciata که از دیرباز به عنوان "زبان مادرشوهر" شناخته می شود، دارای برگ های بلندی است که به صورت عمودی رشد می کنند. آنها تزئینی هستند و نیاز به رسیدگی آنچنانی ندارند. به گفته کارشناسان HGTV، گیاهان فقط زمانی نیاز به آبیاری دارند که خاک آنها خشک شده باشد، در هر نوع نور رشد می کنند و به طور کلی "در صورت غفلت در آبیاری مشکلی برای آنها پیش نمیاید". گیاه سانوسوریا در مطالاعاتی که ناسا روی گیاهان انجام داده است نشان داده است که در طول زمان سموم را از هوا حذف می کند.

گیاه سرخس تصفیه کننده هوا

مطالعه‌ای در سال 2022 که در Applied Sciences منتشر شد نشان داد که سرخس‌های بوستون بهترین عملکرد را در تمیز کردن هوا  از ترکیبات آلی فرار(VOCs) دارند. این گیاهان به راحتی رشد می‌کنند و در داخل خانه در گلدان های آویز یا روی استند های گلدان به بهترین شکل به نظر خواهند رسید و اجازه می‌دهند تا شاخ برگ گیاه آویزان شوند. آنها به نور متوسط روشن و خاک دائماً مرطوب نیاز دارند، بنابراین ممکن است رسیدگی بیشتری از جانب شما به آنها نیاز باشد.

گیاه پتوس تصفیه کننده هوا

وقتی یک گیاه آپارتمانی را در ذهنتان تصور می کنید، احتمالاً پوتوس یا Epipremnum pinnatum چیزی است که به ذهنتان خطور می کند. این گیاهان همچنین به عنوان پیچک شیطان یا پوتوس طلایی شناخته می شوند، دارای برگ های پر جنب و جوش قلبی شکل هستند که ممکن است سبز یا مرمری سبز و زرد باشند. رشد آنها آسان است و فقط به نور غیر مستقیم خورشید و آبیاری کم نیاز دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که پتوس ها می‌توانند سطح ازن(Ozone) داخل خانه را کاهش دهند، که می‌تواند تنفس را آسان‌تر کند و خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی را کاهش دهد و همچنین ترکیبات آلی فرار(VOCs) را از هوا حذف کند.

گیاه پیچک تصفیه کننده هوا

پیچک انگلیسی یا Hedera helix یک گیاه زیبا و تطبیق پذیر است که نشان داده شده است سطوح دی اکسید کربن، فرمالدئید و سموم موجود در هوا را کاهش می دهد. آنها را می توان در خارج یا داخل خانه پرورش داد. نور مستقیم خورشید برای آنها مناسب است وآنها را باید بعد از خشک شدن کامل خاک کاملآ آبیاری کرد.
ساکولنت و کاکتوس تصفیه کننده هوا

ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها نیاز به مراقبتی زیادی ندارند. این گیاهان به خشکی خاک مقاوم هستند، به این معنی که نیازی به آبیاری منظم ندارند. فقط زمانی که خاک کاملا خشک شده باشد باید آنها را آبیاری کرد. آنها همچنین در اشکال و اندازه های مختلفی برای تزئین فضای خانه شما وجود دارند و می توانند به تمیز کردن هوا کمک کنند. برخی از گونه ها، از جمله گیاه یشم، می توانند رطوبت یک اتاق را افزایش دهند. به ویژه گیاه آلوئه ورا دارای خواص دارویی هست و می تواند به درمان بریدگی ها، سوختگی ها و سایر بیماری های پوستی کمک کنند.سیفیجات برای سلامتی

گیاهان کوچک گلدانی نه تنها در آشپزخانه شما زیبا به نظر می رسند، بلکه ممکن است به شما انگیزه دهند که بیشتر غذا بپزید و تغذیه سالمتری داشته باشید. کاشت ریحان، جعفری یا نعناع در منزل خودتان ارزان‌تر از خرید گیاهان دارویی از فروشگاه‌های مواد غذایی است. به گفته مقامات کلینیک مایو، چندین گیاه مانند بابونه و اسطوخودوس نشان داده اند که اضطراب را کاهش می دهند. گیاهان همچنین حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌ اکسیدان‌ها هستند که برای رژیم غذایی شما مفید هستند.