کود دادن به گیاهان برای اطمینان از رشد بهتر و سالم آنها ضروری است. با این حال، دانستن میزان کودی که باید به آنها داد و اینکه چه زمانی باید این غذای گیاهی خاص را به آنها بدهید، ممکن است کمی مشکل باشد. بسته به نوع گیاه و رشد آن مطمئنا باید به گیاه خود کود بدهید.

کود چیست؟

کود ترکیبی جادویی از مواد شیمیایی و مواد مختلف است که به رشد سریع گیاه کمک می کند. این شامل 3 جزء ضروری است که گیاهان برای رشد و بقا به آن نیاز دارند: نیتروژن، پتاسیم و فسفر.

انواع کود برای گیاهان

کودها در انواع اشکال مختلف موجود هستند که شما میتوانید یکی از آنها را انتخاب کنید. دو نوع اصلی از آنها وجود دارد که با آنها روبرو خواهید شد: جامد و مایع. کود جامد شبیه خاک و بسیار خشک است. معمولاً باید خودتان آن را با خاک مخلوط کنید تا بتواند جذب ریشه گیاهان شود. در حالی که این روند کمی کندتر از نوع مایع عمل می کند، می تواند تأثیر قوی تری داشته باشد. به دلیل تأثیر زیاد آن بر روی ریشه ها، استفاده آن برای درختان مناسب میباشد. کودهای جامد معمولاً به مرور زمان با خاک تجزیه می شوند. از طرف دیگر، استفاده از کود مایع راحت‌تر است و می‌توان آن را رقیق کرد. به سرعت عمل می کند و برای پاشیدن در اطراف گل ها یا استفاده برای گیاهان آپارتمانی مناسب است. برای گیاهان در فضای باز، آنها معمولاً در یک بطری اسپری عرضه می شوند که می توانید از آن استفاده کنید تا به راحتی آن را روی خاک اطراف گیاه اسپری کنید. اما یک نقطه ضعف بزرگ در مورد این نوع کود این است که مقدار بیش از حد آن می تواند منجر به سوختن برگ های گیاه و عدم رشد خوب آن شود. همچنین می تواند به راحتی در هنگام باران شدید شسته شود که می تواند بر نحوه عملکرد آن با خاک تأثیر بگذارد.

  • کود ارگانیک یا غیر ارگانیک؟

نکته مهم دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا می خواهید از کودهای ارگانیک یا غیر ارگانیک برای گیاهان خود استفاده کنید . کودهای ارگانیک بوی بسیار قوی دارند، اما از مواد کاملا طبیعی مانند کود، کمپوست و استخوان ماهی ساخته می شوند. از سوی دیگر، کودهای غیرارگانیک بو ندارند اما از مواد شیمیایی و نمک های متنوعی تشکیل شده اند.

  • اهمیت کوددهی گیاهان

این موضوع چیزی نیست که شما بتوانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید استفاده کنید یا نه. اگر گیاهان سالم و قوی می خواهید، کود دهی گیاهان بسیار حیاتی است. کود مواد مغذی مورد نیاز گیاهان شما مانند کلسیم، منیزیم و گوگرد را فراهم می کند. 

  • چه زمانی باید به گیاهان کود بدهیم؟

بهترین زمان برای کوددهی گیاهان در ماه های تابستان و بهار است زیرا بسیاری از گیاهان شروع به رشد و جوانه زدن می کنند. در طی فصل‌های پاییز و زمستان گیاهان نیاز کودی بسیار کمتری دارند زیرا در این فصل‌ها به دلیل مناسب نبودن شرایط نوری محیط و همچنین کاهش دما، گیاه رشد و نمو کمتری دارد و نیازی به مصرف کود ندارد. هنگام کوددهی باید مراقب باشید که کوددهی زیاد ممکن است به گیاه شما آسیب وارد کند.

  • چیزهای مهمی که هنگام کوددهی باید به آنها توجه داشته باشید

وقتی میخواهید گیاهان خود را کود بدهید، مطمئن شوید که از کود مناسب برای آنها استفاده می کنید. بسیاری از گیاهان فقط با یک نوع خاص کود نیاز دارند و انتخاب نادرست آن می تواند بیشتر از اینکه مفید باشد به گیاهان شما آسیب وارد کند. به عنوان مثال، اگر می خواهید از یک باغچه سبزی نگهداری کنید، باید مطمئن شوید که کود حاوی مقدار زیادی نیتروژن است. با این حال، اگر به دنبال دریافت میوه، گل یا ریشه های قوی تر هستید، کودهای حاوی پتاسیم بالا برای گیاه شما ضروری هستند.

  • بهترین نوع کود برای گیاهان

یکی از بهترین انواع کود برای بیشتر گیاهان، کود جلبک دریایی است. این کود مملو از مواد مغذی مورد نیاز خاک که به تغذیه بیشتر گیاهان کمک می کند. همچنین می تواند به جلوگیری از گسترش بیماری ها در اطراف آنها کمک کند زیرا جلبک دریایی میکروارگانیسم های سالم موجود در خاک را به رشد تشویق می کند که می تواند هر گونه باکتری بد را از بین ببرد. همچنین به سرعت تجزیه می شود که اگر به دنبال یک گزینه کوددهی سریع هستید این کود ایده آل است. در هر دو نوع مایع و جامد وجود دارد، بنابراین می‌توانید هر نوعی را که فکر می‌کنید بهترین کارایی را برای گیاهان شما دارد را انتخاب کنید. نکته بسیار مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که همیشه قبل از استفاده از کود خاک را آبیاری کنید. این کار خاک را برای مواد مغذی آماده می کند و به آنها کمک می کند تا به سرعت جذب آن شوند تا کود بتواند به کار خود ادامه دهد. در حالی که اگر خاک را خیس نکنید گاهی اوقات کودها می توانند مؤثر باشند، اما زمان بیشتری طول می کشد و ممکن است اصلاً کارایی خوبی نداشته باشند. استفاده صحیح از کودها می تواند دنیای متفاوتی را با گیاهان ایجاد کند. در حالی که باید مطمئن شوید که برای اکثر گیاهان فقط در طول فصول رشد کوددهی می کنید، مهم است که مطمئن شوید که برای انواع خاصی دوزهای خاص در طول سال، حتی در طول زمستان، داده می شود. با تغذیه گیاهان خود به خوبی در مسیر داشتن یک باغ زیبا و برداشت محصول خواهید بود.