پپرومیا هندوانه ای (Peperomia argyreia) به لطف شاخ و برگ های خیره کننده با طرح هندوانه ای شکل در بین دوستداران گیاهان آپارتمانی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی میباشد و یک گیاه استوایی است که به طور طبیعی در جنگل‌های بارانی رشد می‌کند و به خوبی با شرایط داخل خانه سازگار می‌شود.

شرایط مراقبت از پپرومیا هندوانه  ای

به طور کلی مراقبت و نگهداری از پپرومیا هندوانه ای در آپارتمان آسان است، به خصوص اینکه شما در آبیاری گیاهان خود حساس  باشید. اگر عادت دارید چندین هفته آبیاری گیاهان خود را فراموش کنید، این گیاه ممکن است برای شما مناسب نباشد زیرا پپرومیا گیاهانی رطوبت دوست هستند. این گیاه در بهار و تابستان شکوفا میشود و برخی از پرورش دهندگان ترجیح می دهند شکوفه ها را قطع کنند تا گیاه بتواند انرژی خود را روی تولید شاخ و برگ متمرکز کند. 

نور

مکانی را برای پپرومیا هندوانه ای خود انتخاب کنید که نور غیرمستقیم روشن تا متوسط را دریافت کند. آنها نباید برای مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند زیرا برگهای آنها مستعد سوختن هستند. اگر این گیاهان در شرایط کم نور نگهداری شوند، برگها کوچکتر و ساقه های گیاه آویزان خواهند شد.

خاک

پپرومیا هندوانه ای در اکثر خاک های گلدانی استاندارد تا زمانی که زهکشی خوبی داشته باشند خوب رشد خواهند کرد، همچنین خاک باید بتواند مقداری رطوبت را در خود نگه بدارد. مخلوط 1:1 پیت ماس و پرلیت نیز برای پپرومیا هندوانه ای مناسب است.

آبیاری

بین دو آبیاری اجازه دهید سه تا پنج سانتیمتر از سطح خاک خشک شود و سپس گیاه خود را کاملاً آبیاری کنید. پپرومیا هندوانه ای هم به آبیاری بیش از حد و هم به کم آبی حساس است و نباید اجازه دهید خاک گیاه خشک شود یا برای مدت طولانی در آب بماند.

دما و رطوبت

پپرومیا هندوانه ای در شرایط گرم و کمی مرطوب به خوبی رشد می کند. همانطور که گفته شد، دمای معمولی و سطوح رطوبت خانه برای این گیاهان گرمسیری کافی است. فقط مطمئن شوید که پپرومیا شما دور از دریچه ها ی وسایل سرمایشی یا گرمایشی یا پنجره هایی که باد سرد از آنها میوزد قرار بگیرند. وجود وسایل گرمایشی باعث خشکی هوا شده و رطوبت محیط را کم میکند، برای جبران این رطوبت نیاز به انجام برخی روش ها برای تامین رطوبت گیاه لازم خواهد بود.

کوددهی

پپرومیا برای رشد بهتر نیاز به کوددهی دوره ای دارد. در طول بهار و تابستان هر 2 تا 4 هفته یکبار از کود مایع متعادل استفاده کنید.

قلمه زنی و تکثیر پپرومیا هندوانه ای

تکثیر پپرومیا هندوانه بسیار آسان است و حتی گاهی اوقات از آنها به عنوان "گیاهان دوستی" یاد می شود زیرا به راحتی می توانید گیاه خود را به دیگر دوستانتان هدیه دهید. تکثیر به طور ایده آل باید در طول فصل رشد، در بهار یا تابستان انجام شود. پپرومیا هندوانه ای را می توان به دو روش عمده تکثیر کرد: تقسیم و قلمه برگ.

برای تکثیر از طریق تقسیم، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا کل گیاه را از گلدان خارج کنید تا بتوانید ریشه ها را بررسی کرده و شاخه های آن را با دقت جدا کنید.
 2. شاخه هایی را که می خواهید از گیاه جدا کنید شناسایی کنید (بهتر است شاخه هایی که کوچکتر از 5 سانتیمتر هستند در گلدان اصلی باقی بمانند) و به آرامی آن از از گیاه اصلی جدا کنید.
 3. شاخه تازه جدا شده را در گلدان خودش بکارید و خاک را کاملا آبیاری کنید.
 4. آن را در مکانی قرار دهید که نور غیرمستقیم متوسط تا روشن دریافت کند و خاک را برای 1-2 هفته اول پس از جداسازی به طور مداوم مرطوب نگه دارید(خیس نباشد).
 5. بعد از چند هفته می توانید برنامه آبیاری منظم را از سر بگیرید.

برخلاف گیاهان دیگر وقتی برگ پپرومیا را برای تکثیر از ساقه جدا میکنید، پپرومیا از آن ساقه دیگر برگ نخواهد داد ، بنابراین وقتی یک برگ را جدا می‌کنید، آن ساقه را برای همیشه قربانی می‌کنید. قبل از شروع به کار باید به این موضوع توجه داشته باشید. جالب اینجاست که دو روش برای تکثیر با قلمه تک برگ وجود دارد. 

برای تکثیر از طریق قلمه برگ مراحل زیر را دنبال کنید:

قلمه پپرومیا هندوانه ای توسط برش برگ ها

 1. برگ هایی را که می خواهید استفاده کنید مشخص کنید و ساقه را برش دهید تا در برگ جدا شده 6 تا 8 سانتیمتر ساقه باقی بماند.
 2. برگ جدا شده را بردارید و آن را نصف کنید - "بالا" و "پایین" برگ را از هم جدا کنید. دو نیمه باقی خواهید ماند، یکی که ساقه به آن هنوز متصل است و قسمت بالایی برگ.
 3. گلدانی با خاک  معمولی آماده کنید و قبل از کاشت، خاک را از قبل مرطوب کنید.
 4. نیمه بالایی قلمه برگ را بردارید و آن را از قسمت لبه بریده شده در خاک قرار دهید.
 5. سپس نیمه پایینی قلمه را بردارید و ساقه را در خاک بکارید و باقیمانده برگ را بالای خاک قرار دهید.
 6. سپس قلمه های تازه خود را در مکانی قرار دهید که نور غیر مستقیم متوسط تا روشن دریافت کند و خاک را به طور مداوم مرطوب نگه بدارید(خاک هرگز نباید غرقاب شود).
 7. بعد از 1 تا 2 ماه باید متوجه رشد جوانه های جدیدی از قلمه های خود شوید. اجازه دهید گیاهان جدید به مدت چند ماه رشد کنند، سپس به گلدانی دیگر انتقال دهید.

آفات و بیماری های رایج پپرومیا

این گیاهان به تعدادی از آفات و بیماری های رایج گیاهان آپارتمانی حساس هستند. حشرات قارچی و آفات مکنده شیره مانند شپشک های آرد آلود، فلس و شته ها همگی می توانند برای پپرومیا هندوانه ای مشکل ساز باشند. این گیاهان همچنین به آبیاری بیش از حد حساس هستند و در صورت عدم مدیریت صحیح آبیاری به سرعت دچار پوسیدگی ریشه میشوند.

مشکلات رایج پپرومیا هندوانه ای

مشکلات مربوط به پپرومیا هندوانه ای معمولاً در نتیجه آبیاری نامناسب یا آسیب دیدن توسط آفات است. در غیر این صورت، پپرومیا هندوانه ای نسبتاً بدون مشکل است.

 • پیچ خوردن برگ ها

پیچ‌خوردن برگ‌ها معمولاً نشانه‌ای از خشک شدن بیش از حد گیاه شما است یا اینکه برگ‌ها در معرض نور مستقیم خورشید هستند.

 • برگ های افتاده

افتادگی برگ ها می تواند نشان دهنده تشنه بودن گیاه شما باشد و گیاه شما به مقداری آب نیاز دارد. معمولاً با یک آبیاری خوب به سرعت رفع می شود.

 • برگها قهوه ای می شوند

دلایل مختلفی وجود دارد که برگ‌های پپرومیا شما ممکن است قهوه‌ای شوند، از جمله استرس یا تغییرات جدید محیطی، آسیب آفات، کمبود رطوبت، آبیاری بیش از حد (اگر قهوه‌ای و لطیف باشند). محیط و کارهای مراقبتی گیاه خود را ارزیابی کنید تا مشخص شود کدام یک برای گیاه شما اتفاق افتاده است.

 • زرد شدن برگها

علت اصلی زرد شدن برگ ها در پپرومیا هندوانه ای آبیاری بیش از حد است. اطمینان حاصل کنید که بین دو آبیاری اجازه می دهید خاک کمی خشک شود و برای جلوگیری از این امر، زهکشی مناسبی دارید. آفات همچنین می توانند باعث زرد شدن برگ ها شوند.

سوالات متداول
آیا باید پپرومیا هندوانه ای ام را مه پاشی کنم؟
اگر به دنبال افزایش رطوبت در اطراف گیاه خود هستید، یک روش موثرتر این است که یک دستگاه مرطوب کننده در نزدیکی آن قرار دهید یا گیاه خود را در بالای سینی سنگریزه پر از آب قرار دهید.
بیشتر بدانید: رطوبت و گیاهان آپارتمانی
چرا برگ های پپرومیا هندوانه ای کوچک و با ساقه های بلند هستند؟
یک پپرومیا هندوانه ای شاداب با برگ های بزرگ خود مشخص می شود که ظاهری پرپشت به آن می بخشد. کمبود نور می تواند منجر به رشد آویزان ساقه ها شود، که با ساقه های بلند (که گاهی اوقات می ریزند) و برگ های کوچک و کم رنگ مشخص می شود. برای تشویق رشد قوی و سالم این گیاه، پپرومیا خود را به نقطه روشنتری ببرید.

www.thespruce.com