آیا به دنبال اضافه کردن گلدان آلوئه ورا به گیاهان خانگی یا بیرونی خود هستید؟ این گیاه خاص و بسیار محبوب است و کاربردهای متنوعی دارد. در این مقاله، امیلی هورن، متخصص باغبانی، تمام مراحلی را که باید برای کاشت، رشد و مراقبت از آلوئه ورا دنبال کنید را شرح می دهد.

آلوئه ورا گیاهی آسان برای نگهداری برای تازه کار ها میباشد که میتوانند از آنها در داخل خانه نگهداری کنند.

 نه تنها نگهداری از آلوئه ورا سخت نیست ، بلکه به عنوان یک درمان طبیعی برای خراش ها و آسیب های ناشی از آفتاب سوختگی و خشکی پوست نیز مفید است. این گیاه با برگ های معروفش که حاوی تراوش لجن مانند زرد مایل به سبز است، به عنوان یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در تمام دوران ها شناخته میشود.

آلوئه ورا نیاز به نور روشن دارد و زمانی که شما آن را به حال خود رها کنید، تنها با آبیاری گهگاهی ، قادر به مراقبت از خودش است. اگر بتوان از آبیاری بیش از حد و دمای انجماد جلوگیری کرد، آلوئه ورا برای سال‌ های آینده بخشی از مجموعه گیاهان آپارتمانی شما خواهد بود. بیایید ببینیم برای رشد آلوئه در خانه شما چه چیزی لازم است!

درباره آلوئه ورا

گونه آلوئه حاوی بیش از 500 گونه گیاهی است. زیستگاه طبیعی این گیاه از مناطق بیابانی مدیترانه و همچنین جزیره مرموز ماداگاسکار سرچشمه می گیرد. تعیین منشا آلوئه ورا دشوار است زیرا در مناطق جغرافیایی مختلف جهان یافت می شود. با این حال، برخی از اولین تصاویر را می توان در نقاشی های معابد مصر باستان که به 2200 سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد، مشاهده کرد. علاوه بر مصر، محققان یونانی و رومی اغلب از گیاه آلوئه ورا به عنوان «گیاه جاودانگی» یاد می‌کنند که از قسمت‌ های مختلف این گیاه برای درمان بیماری‌ها استفاده میشود.

حتی در متون انجیل نیز از این گیاه نام برده شده است. با توجه به موقعیت مصر، یونان و اسرائیل بر روی نقشه، می توان گفت که بومی شمال آفریقا است.

چگونه از  آلوئه ورا نگهداری کنیم؟

هنگام نگهداری از ساکولنت هایی مانند آلوئه ورا در خانه، ملاحظاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. انتخاب خاک مناسب، شرایط نوری مطلوب، میزان آبیاری و انتخاب صحیح گلدان تنها چند مورد از آنها هستند.

نور

وقتی نوبت به نور می رسد، نور روشن مناسب ترین نور برای آلوئه ورا میباشد . پنجره های رو به جنوب برای این گیاه ایده آل هستند، اگرچه پنجره های شرقی و غربی نیز میزان نور لازم  برای حفظ سلامت آلوئه شما را فراهم می کنند. در حالت ایده‌آل، 6 ساعت یا بیشتر نور روشن در یک مکان با نور زیاد یا آفتاب کامل برای آلوئه ورا در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، نور روشن را با آفتاب مستقیم اشتباه نگیرید. نور روشن در مکانی  وجود دارد که که اشعه خورشید مستقیماً به گیاه نمیتابد. در عوض، این گیاه در نزدیکی پنجره ای قرار دارد که نور زیادی دریافت می کند، اما نور خورشید به صورت مستقیم به آن نمیتابد. اگرچه آلوئه ورا یک گیاه آپارتمانی است، اما در طول ماه های تابستان دوره خواب یا استراحت را پشت سر می گذارد.نور مناسب برای آلوئه ورا

در این دوره استراحت، آلوئه ورا به طور فعال رشد نمی کند. آلوئه همچنان به نور نیاز خواهد داشت، اما اگر قرار باشد که اشعه مستقیم خورشید به مدت 6 ساعت یا بیشتر در روز بر روی آن بتابد، خطر آفتاب سوختگی آلوئه شما را تهدید می کند... که با توجه به استفاده از ژل آلوئه ورا برای تسکین درد آفتاب سوختگی به نوعی طعنه آمیز به حساب میاید.

آلوئه ورا می تواند به راحتی با دمای معمولی هوای خانه ما سازگار شود. در حالت ایده آل، دمای حدود 80 درجه فارنهایت برای این گیاهان مناسب میباشد. با این حال آلوئه ورا می تواند تا دمای 50 درجه فارنهایت را نیز تحمل کند.

دما

دمای زیر 50 درجه می تواند باعث آسیب سرما به گیاه شما شود. اگر دوست دارید گیاهان آلوئه خود را برای ماه های تابستان به بیرون ببرید، حتماً با نزدیک شدن به پاییز، حواستان به دمای شب باشد.

در دمای کمتر از 50 درجه، گیاهان آلوئه شروع به ریزش برگ می کنند، برگ ها ممکن است نرم و لطیف شوند، ساقه ها ممکن است فرو بریزند یا حتی ممکن است گیاه شما بمیرد.

دما یکی از شرایط محیطی است که به طور مستقیم بر دفعات آبیاری تأثیر می گذارد. آلوئه ای که در دمای 60 درجه فارنهایت نگهداری می شود به اندازه آلوئه ای که در دمای 80 درجه نگهداری می شود نیازی به آبیاری ندارد.

در دماهای پایین تر، جذب آب کمتر خواهد بود. آلوئه ورا شما همچنان برای فتوسنتز به آب نیاز دارد، اما نه به همان فرکانس گیاهی که در دمای 80 درجه نگهداری می شود.

آبیاری آلوئه ورا

آلوئه ورا یک ساکولنت است. ساکولنت ها و کاکتوس ها ویژگی های خاصی دارند که به آنها اجازه می دهد آب اضافی را در بافت برگ و ساقه خود ذخیره کنند. این ویژگی برای بقای آنها ضروری است.

در بیابان، در طی یک سال میزان بارش کم است. بنابراین بسیاری از ساکولنت ها و کاکتوس ها ممکن است فقط یک یا دو بار در سال آب دریافت کنند.

از آنجایی که آب با ارزش ترین دارایی در بیابان است، بسیاری از ساکولنت ها و کاکتوس ها خار دارند تا از این ذخیره گرانبهای آب در برابر سایر ساکنان بیابان محافظت کنند. اکنون که با آناتومی اولیه این گیاه آشنا شدید، می توانید از این دانش به عنوان ابزاری برای آبیاری صحیح گیاه آپارتمانی خود استفاده کنید.

"چهارشنبه است، زمان آبیاری گیاهانم فرا رسیده است" این روش یک اتفاق بسیار رایج در آبیاری گیاهان است. اگرچه نیت این کار خوب است، اما آبیاری گیاهان در یک برنامه مشخص برای رشد گیاه مضر است و گاهی اوقات حتی کشنده.

هیچ برنامه مشخصی برای آبیاری گیاه آلوئه شما وجود ندارد. دفعات آبیاری توسط گیاه و محیطی که گیاه در آن زندگی می کند تعیین می شود. به عنوان مثال، اگر آلوئه در زمان رشد باشد، آب بیشتری نیاز خواهد داشت. آبیاری در یک مکانی که نور خورشید بیشتری میتابد تا جایی که سایه هست متفاوت خواهد بود.

چه زمانی باید آلوئه ورا را آبیاری کنید؟

سطح خاک گیاه آلوئه شما ممکن است خشک به نظر برسد. اما در اطراف ریشه گیاه چقدر خشک است؟ یک راه نسبتاً آسان برای بررسی رطوبت خاک این است که انگشت اشاره خود را داخل خاک قرار دهید.

با قرار دادن سه الی پنج سانتیمتر از انگشت خود در خاک ، می توانید احساس کنید که خاک در نواحی ریشه چقدر مرطوب است. اگر می توانید رطوبت را در نوک انگشت خود احساس کنید، خاک بسیار مرطوب است و نیازی به آبیاری نیست. اما اگر خشک بود؟ گیاه خود را به طور کامل آبیاری کنید.

آبیاری کامل چیست؟

آبیاری کامل زمانی اتفاق میافتاد که گیاه خود را از بالای خاک آبیاری کنید و اجازه دهید آب از ته گلدان خارج شود. همچنین در اینجاست که می بینیم استفاده از خاک با زهکشی خوب هنگام کاشت آلوئه ورا چقدر اهمیت دارد.

ممکن است این نوع آبیاری برای گیاه شما زیاد به نظر برسد، به خصوص برای گیاه بیابانی مانند آلوئه ورا. با این حال، آبیاری کامل به گیاه اجازه می‌دهد تا به اندازه‌ای که نیاز دارد، آب جذب کند و ذخیره کمی در خاک باقی بماند.

  • انتخاب گلدان

انتخاب گلدان برای آلوئه ورا شما مهم است. این چیزی بیشتر از انتخاب یک گلدان زیبا است. موادی که در ساخت گلدان استفاده شده، اندازه گلدان و سوراخ های زهکشی همه مواردی هستند که باید هنگام انتخاب گلدان برای آلوئه ورا خود در نظر بگیرید.

گلدان های سفالی بدون لعاب به چند دلیل برای رشد آلوئه ورا مناسب هستند. سفال یک ماده متخلل است، به این معنی که هوا و آب می توانند از طریق دیواره های گلدان شما وارد و خارج شوند. این به آلوئه ورا شما اجازه می دهد تا در صورت آبیاری بیش از حد مقداری خشک شود.

دوم اینکه گلدان سفالی سنگین تر از بقیه گلدان ها است. وقتی گیاه آلوئه ورا شما بالغ شود، برگهای گیاه زخیم و سنگین خواهند شد، اگر در گلدان پلاستیکی کاشته شده باشد، احتمال دارد گیاه شما به راحتی به یک طرف بیافتد.

اگر از ظاهر گلدان های سفالی خوشتان نمی آید، می توانید گلدان سفالی را داخل یک گلدان تزئینی تر قرار دهید. به این ترتیب آلوئه ورا شما می تواند زهکشی مناسبی داشته باشد و شما می توانید زیبایی مورد نظر خود را به دست آورید.

هیچ اشکالی ندارد که آلوئه خود را در یک گلدان پلاستیکی بکارید. گلدان های سفالی گران تر از گلدان های پلاستیکی هستند. اگر کاشت را در گلدان پلاستیکی انتخاب کردید، حتما گلدانی انتخاب کنید که زهکشی خوبی داشته باشد و به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند وزن گیاه شما را تحمل کند.

  • اندازه گلدان

صرف نظر از نوع گلدان شما ، اندازه گلدان نیز برای شادابی و سلامت آلوئه ورا شما مهم است اگر گیاه شما نیاز به تعویض گلدان دارد میتوانید گلدانی یک الی دو سایز بزرگتر از گلدان قبل انتخاب کنید

اگر آلوئه ورا خود را به گلدانی خیلی بزرگتر منتقل کنید، خطر مرطوب ماندن خاک در اطراف ریشه، آلوئه ورا را تهدید خواهد کرد.

در صورتی که گیاه کوچک و گلدان بزرگ باشد، گلدان آب زیادی به خود میگیرد چه گیاه به آن نیاز داشته باشد یا نه. این خاک سرد و مرطوب دعوتی آشکار برای پوسیدگی ریشه، پوسیدگی ساقه و سایر پاتوژن های قارچی است.

خاک

نوع خاک مورد استفاده برای گیاه آلوئه ورا شما می تواند به حفظ زهکشی مناسب آن کمک کند. استفاده از خاک گلدان مناسب ساکولنتها که به صورت تجاری در دسترس است، یک گزینه عالی و مناسب برای گیاهان آلوئه ورا است.

این خاک ها حاوی پیت ماس یا کمپوست هستند که آب را در خود نگه می دارند و همچنین مواد مغذی را برای آلوئه شما فراهم می کنند، و همچنین مواد افزودنی دیگری مانند پرلیت میتواند به زهکشی بیشتر خاک کمک کند.

هنگامی که پرلیت در خاک گلدان استفاده می شود، حفره های هوا در داخل خاک ایجاد می کند و باعث زهکشی بهتر در خاک می شود. سایر افزودنی ها مانند پوکه و ماسه نیز برای حفظ سطح رطوبت متعادل خاک مفید هستند.

کوددهی

آلوئه ورا خاکی با مواد مغذی ضعیف را ترجیح می دهد. بنابراین، حتی اگر فکر می‌کنید که با تأمین تغذیه گیاه خود از طریق کود، کار درستی انجام می‌دهید، ممکن است ضرر بیشتری نسبت به سود برای گیاه شما داشته باشد.

تکثیر

آلوئه ورا را می توان با جدا کردن پاجوش ها از گیاه مادری یا استفاده از یک دمبرگ تک برگ برای رشد یک گیاه کاملاً جدید تکثیر کرد.

1.تکثیر به روش تقسیمقلمه زدن و تکثیر آلوئه ورا

پاجوش ها اولین روشی هست که در مورد تکثیر گیاهان آلوئه ‌ورا به آن خواهیم پرداخت. پاجوش ها را از ریشه یا ساقه گیاهان مادر بالغ جدا کنید. برخی از آنها به راحتی از گیاه مادر جدا می شوند و برخی دیگر نیاز به یک ابزار برای جدا کردن آنها از گیاه اصلی وجود دارد.

با استفاده از یک چاقوی تمیز ، به آرامی آنها را از گیاه مادر جدا کنید تا جایی که ممکن است نزدیک به پایه باشد. اجازه دهید پاجوش شما 2 تا 3 روز در هوای آزاد خشک شود. در طول فرآیند خشک شدن، سطح برش خورده پینه میبندد. این پینه به جلوگیری از ورود بیماری ها به گیاهچه جدید کمک می کند.

پس از پینه زدن، یک گلدان تمیز و با زهکشی خوب با خاک کاکتوس جدید برای گیاه آلوئه ورا خود آماده کنید. مطمئن شوید که گلدان خیلی بزرگ نباشد تا از احتمال آبیاری بیش از حد جلوگیری شود. خاک را کاملا آبیاری کنید تا جایی که آب از سوراخ های زهکشی کف گلدان خارج شود.

2.قلمه برگقلمه زنی آلوئه ورا

می توانید از یک برگ برای تکثیر گیاه آلوئه ورا استفاده کنید. با استفاده از ابزار تمیز باغبانی، یک برگ قدیمی و بیرونی را از پایه آن در ساقه گیاه مادر جدا کنید. مجدداً، مانند روش قبل، اجازه می دهید قسمت بریده شده برگ پینه ببندد، سپس در یک خاک مرطوب آن را بکارید.

قلمه جدید را در کنار پنجره ای با نور روشن قرار دهید و مرتباً رطوبت خاک را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که قلمه جدید بدون ریشه میباشد و برای جذب آب نیاز به خاک مرطوب دارد، بنابراین مرطوب نگه داشتن خاک(خیس نباشد!)، به جلوگیری از خشک شدن قلمه شما کمک می کند.

مشکلات رایج آلوئه ورا

اگرچه نگهداری از آلوئه ورا نسبتاً آسان میباشد، اما هر از گاهی ممکن است مشکلاتی برای گیاه شما ایجاد شود. حشرات و بیماری ها همیشه در گیاهان مشکل ساز هستند. به طور کلی، سه آفت اصلی عبارتند از: شپشک آردآلود، شپشک سپر دار و شته.

  • شپشک آرد آلود و شپشک سپر دارشپشک‌های آرد آلود آلوئه ورا

شپشک‌های آرد آلود حشرات شش پا، سفید و تقریباً مبهم هستند که اغلب در سطح زیرین برگ‌ها یا در گره‌های برگ روی ساقه گیاهان یافت می‌شوند. بسته به نوع شپشک آردآلود، ممکن است متوجه شوید که یک دم بلند از قسمت انتهایی آنها بیرون زده است. 

شپشک های فلس دار آفاتی هستند به شکل کلاه ایمنی کوچک قهوه ای یا سیاه که معمولاً در سطح زیرین برگ ها، در امتداد رگبرگ برگ ها و در گره های برگ روی ساقه ها یافت می شوند. حشرات ماده می توانند به سرعت تولید مثل کنند، حتی گاهی اوقات بدون جفت گیری.

شپشک‌های آرد آلود و فلس‌ها دهانی دارند که شیره‌های بافت‌های گیاهی را می‌مکند. با هجوم شدید یا در صورت آلودگی برای مدت طولانی، بافت گیاه پژمرده می شود. اغلب اوقات، این پژمردگی علامتی است برای اینکه نشان دهد مشکلی برای گیاه شما در حال رخ دادن است.

اگر برگ را لمس کنید، متوجه ماده مرطوب چسبناکی بر روی آنها خواهید شد. این ماده چسبناک و مرطوب عسلک نامیده می شود. Honeydew نام فانتزی مدفوع حشرات است. شیره گیاهی از شکر درست می شود. هنگامی که یک شپشک آرد آلود یا حشره فلس دار شیره گیاهی را می خورد، فضولات تولید شده چسبناک میشود.


  • شته ها

شته‌ها، که نسبت دوری به شپشک‌های آردآلود و فلس‌ها دارند، به روشی مشابه آنها عمل می‌کنند. هر چند قسمت های دهانی شته ها کمی متفاوت است. آنها گیاهان را هم سوراخ میکنند و هم شیره آن را میمکند.

شته بافت گیاه را سوراخ می کند و پس از ایجاد سوراخ شروع به مکیدن شیره می کند.سپس بر روی برگها عسلک تشکیل میشود.

در صورت وجود عسلک، احتمال تشکیل کپک دوده وجود دارد. کپک دوده ای یک قارچ پودری سیاه رنگ است که از عسلک به عنوان منبع غذایی استفاده می کند. کپک دوده مستقیماً گیاه را نمی کشد.

از آنجایی که کپک دوده ای سطح برگ را می پوشاند، مقدار سطحی که برگ برای فتوسنتز نیاز دارد کاهش می یابد. اگر گیاه نتواند غذای کافی خود را درست کند، گیاه به تدریج می میرد.

خوشبختانه کنترل حشرات آفتی مانند شپشک آردآلود، فلس و شته ها یکسان است. اگر جمعیت حشرات کم باشد، می توانید مقداری پنبه را به الکل آغشته کنید و حشرات را با الکل پاک کنید.

برای آلودگی های بزرگتر، استفاده از صابون حشره کش یا حشره کش های شیمیایی  ضروری می باشد. حتما دستورالعمل های برچسب روی محصولات شیمیایی را دنبال کنید. برچسب به شما می‌گوید که آیا می‌توانید از این محصول روی کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها استفاده کنید یا خیر؟


  • پوسیدگی ریشه و قارچ

قارچ یک عامل بیولوژیکی است. اما، بیشتر اوقات، مسائل قارچی مرتبط با آلوئه ورا در وهله اول نتیجه مستقیم تکنیک های نامناسبی است که در مراقبت از آن استفاده کرده اید. پوسیدگی ریشه و ساقه توسط قارچ ایجاد می شود.

با این حال، آبیاری بیش از حد، محیط ایده آلی را برای رشد این قارچ ها ایجاد می کند. اگر از آبیاری بیش از حد اجتناب شود، شرایط برای قارچ مساعد نبوده، بنابراین این بیماری تا حد امکان از گیاه شما دور میماند.

اگر مشکوک هستید که آلوئه شما قربانی پوسیدگی ریشه شده است، گیاه را از گلدان خارج کنید و ریشه های گیاه را بررسی کنید. بافت سالم ریشه آلوئه ضخیم، سفت و سفید است. اگر ریشه ها قهوه ای، زرد یا نرم به نظر برسند، احتمال پوسیدگی ریشه در گیاه شما وجود دارد. همچنین ممکن است متوجه افتادگی برگ ها در گیاه خود شوید.

اگر شجاع هستید، ریشه ها را بو کنید. بوی آب راکد میدهد؟ اگر پاسخ شما مثبت است، ریشه ها دچار پوسیدگی شده اند. ریشه ها نباید بوی بدی داشته باشند ،فقط باید بوی خاک بدهند.

راه حل هایی برای پوسیدگی ریشه یا قارچ


شما می توانید گیاه خود را در گلدان و خاک جدید بکارید. استفاده مجدد از خاک می تواند آلوئه شما را به سایر بیماری ها و آفات احتمالی  آلوده کند. اگر ترجیح می دهید در همان گلدان قرار دهید، باید گلدان خود را قبل از کاشت مجدد تمیز کنید.

اگر گلدان را تمیز نکنید، هاگ قارچ در داخل گلدان قدیمی باقی می ماند. با قرار دادن آلوئه در گلدانی که از قبل دارای هاگ های قارچی است، تا حد زیادی گواهی مرگ گیاه خود را مهر و موم می کنید.

قبل از تعویض گلدان، باید ریشه های آسیب دیده یا پوسیده گیاه آلوئه ورا را از آن جدا کنید. برای هرس کردن برگ های مرده یا بیمار، ابتدا باید ابزار خود را ضدعفونی کنید. روی تیغه‌های ابزار خود الکل بریزید و با دستمال کاغذی تمیز کنید. با قیچی تمیز و استریل شده، ریشه های تغییر رنگ یا آسیب دیده را از گیاه حذف کنید.

هنگامی که ریشه های گیاه را تمیز کردید، آلوئه خود را در گلدان جدید یا تمیز شده آن بکارید، حتما آلوئه را در همان عمق کاشت قبلی بکارید. اگر آلوئه را عمیق‌تر از آنچه قبلا کاشته شده بود بکارید، آب می‌تواند در اطراف ساقه‌ها جمع شود و اکنون یک نقطه پوسیدگی بالقوه دیگر برای گیاه خود ایجاد کرده‌اید.


سوالات متداول
چند بار در هفته باید گیاه آلوئه ورا را آبیاری کنم؟
پاسخ ساده است، زمانی است که به آب نیاز دارد! با این حال، به طور جدی، هیچ پاسخ قطعی در مورد اینکه هر گیاه آپارتمانی چقدر باید آبیاری شود وجود ندارد، و آلوئه نیز از این قاعده مستثنی نیست. دمای هوا، قرار گرفتن در معرض نور، اندازه گیاه، اندازه گلدان، نوع خاک همگی در تعداد دفعات آبیاری آلوئه نقش دارند.
بهترین راه برای اینکه بفهمید گیاه شما به آب نیاز دارد یا نه این است که انگشت خود را داخل خاک کنید. انگشت خود را سه تا پنج سانتیمتر در خاک فرو کنید. اگر در نوک انگشتتان رطوبت را احساس کردید، نیازی به آبیاری آن ندارید. وقتی خشک باشد، نوبت به آبیاری کامل می رسد (آبیاری بالای گلدان تا زمانی که آب از سوراخ های زهکشی پایین گلدان خارج شود).
اگر از فرو کردن انگشت خود به داخل گلدان خود حس خوبی ندارید، می توانید سطح خاک را نیز فشار دهید. اگرچه در تعیین میزان مرطوب بودن خاک در ناحیه ریشه چندان دقیق نیست، اما همچنان می‌توانید خیس یا خشک بودن خاک را تعیین کنید و در مورد آبیاری تصمیم بگیرید.
آیا باید آلوئه ورا را کوددهی کنم؟
بحث هایی در مورد اینکه آیا آلوئه ورا نیاز به تغذیه دارد یا خیر وجود دارد. برخی می گویند که با غفلت رشد می کند، در حالی که دیگران پیشنهاد می کنند کوددهی سالانه مشکلی ندارد.

اگر کوددهی را انتخاب می کنید، کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت گزینه های مناسبی برای آلوئه ورا هستند و غلظت کمی از نیتروژن دارند که احتمال سوختن بافت های گیاهی را کاهش می دهد.
یکی دیگر از زمینه های مبهم این است که چه زمانی باید آلوئه خود را کود بدهید. به طور کلی، شما گیاهان را قبل از فصل رشد فعال آنها کود می دهید. بسیاری از گیاهان در ماه های زمستان خواب هستند، به این معنی که اواخر زمستان یا در بهار بهترین زمان برای کوددهی گیاهان آپارتمانی میباشد . اما آلوئه ورا یک گیاه خفته تابستانی است، به این معنی که در تابستان استراحت می کند و در پاییز شروع به رشد می کند. بنابراین به نظر من، آلوئه ورا باید در اواخر تابستان کوددهی شود، بنابراین وقتی آلوئه از حالت خواب در پاییز خارج شد، غذای مورد نیاز برای رشد را دقیقاً در نوک ریشه خود دریافت کند.

آیا آلوئه ورا سمی است؟
آلوئه ورا سمی نیست، اگرچه طعم آن بسیار تلخ است. با این حال، مانند سایر مواد مصرفی، مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث ناراحتی گوارشی شود. این گیاه حاوی ترکیبی به نام آلوئین است که اغلب به عنوان ملین برای درمان مشکلات گوارشی استفاده می شود.
تفاوت آلوئه و آگاو چیست؟
با بیش از 400 نوع آلوئه و بیش از 250 نوع آگاو، تشخیص این دو از هم می تواند گاهی دشوار باشد. به طور کلی، آلوئه و آگاو از نظر شکل و اندازه و رنگ مشابه یک دیگر هستند و محیط های زندگی مشابه را ترجیح می دهند. با این حال، راه های آسانی برای تشخیص تفاوت بین آلوئه و آگاو وجود دارد.
ساختار برگ بین آلوئه و آگاوا بسیار متفاوت است. آلوئه برگ‌های ضخیم‌تر و گوشتی‌تری دارد که وقتی بین انگشتان شما فشرده می‌شوند، حالتی نرم دارند. اگر بخواهید یک برگ آلوئه را با دستان خالی جدا کنید، برگ از ساقه پاره می‌شود و تراوش ژلاتینی و سبز مایل به زرد از آن خارج  می‌شود. حاشیه برگ بیرونی گیاهان آلوئه دندانه‌دار است، اگرچه دندانه ها هنگام لمس نسبتاً نرم هستند.
در مقابل، برگ‌های آگاو نازک‌تر از آلوئه هستند، با درونی سخت و فیبری که بدون چاقو یا شیء تیزی دیگر پاره نمی‌شود. لبه بیرونی گیاه آگاو با سنبله های نوک تیز پوشیده شده است که در صورت لمس آنها به راحتی می توانند گیاهان یا حیوانات اطراف را خراش دهند. برگ های آگاو به قدری فیبری هستند که می توان از نخ های محکم داخل برگ برای قالی بافی استفاده کرد.
از دیگر تفاوت های این دو گیاه می توان به زیستگاه های بومی، الگوی گلدهی و دوره های خواب آنها اشاره کرد. اگرچه آلوئه و آگاو هر دو گیاهان بیابانی هستند، آلوئه بومی مناطق آفریقای جنوبی و ماداگاسکار است در حالی که آگاو بومی قاره آمریکا است. عادات گلدهی آنها نیز به شدت متفاوت است.
آگاو گیاهی است که در زمستان به خواب می رود. در مقابل، آلوئه یک گیاه خفته تابستانی است، بنابراین رشد فعال در طول ماه های تابستان کند می شود و در پاییز از سر گرفته می شود. به دلیل دوره های مختلف خواب، زمانی که آگاو شکوفا می شود، در اواخر بهار/اوایل تابستان و گل آلوئه در اواخر زمستان/اوایل بهار شکوفا می شود.

www.allaboutgardening.com/aloe