یکی دیگر از نام های این گیاه بانوی صورتی میباشد. با یک نگاه به این گیاه مطمئناً دلیل آن را خواهید فهمید. برگهای آن با نوار های صورتی رنگ پوشیده شده است. این گیاه کم رشد، جمع و جور و در طبیعت خزنده است، یک گیاه زینتی ساده و در عین حال زیبا میباشد.

نحوه نگهداری و مراقبت از کالیسیا (بانوی صورتی)

نور

وقتی صحبت از نیازهای نوری کالیسیا می شود، نور روشن و غیر مستقیم برای این گیاه مناسب است. اگر قصد نگهداری از کالیسیا در داخل منزل دارید باید از داشتن نور کافی طبیعی یا مصنوعی اطمینان حاصل کنید. یک پنجره رو به شرق مکان بسیار خوبی برای قرار دادن کالیسیا خواهد بود. هنگامی که شدت نور بیش از حد قوی باشد، می توانید یک پرده شفاف به پنجره خود اضافه کنید تا به عنوان یک مانع محافظ عمل کند.

در خارج از خانه، کالیسیا نور مستقیمی که شدید نباشد را میتواند تحمل کند. بنابراین، بهتر است آن را در جایی سایه دار بکارید. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند منجر به محو شدن رنگ برگ های رنگارنگ کالیسیا شود.

آبیاری

این گیاه دوست دارد که خاک دائماً مرطوب داشته باشد. یعنی باید گیاه خود را به طور منظم آبیاری کنید. می توانید با بلند کردن گلدان کالیسیا این موضوع را بررسی کنید. وقتی گلدان را بلند کردید و احساس سبکی کردید ، نشانه آن است که باید آب اضافه کنید. در غیر این صورت منتظر می مانید تا روزهای بیشتری بگذرد.

شما همچنین باید به وضعیت شاخ و برگ نگاه کنید. اگر آنها کم آب شوند، برگ های داخلی می ریزند. همچنین متوجه قهوه ای شدن نوک برگ ها خواهید شد. اگر این اتفاق افتاد، می توانید از آبیاری پایین به بالا استفاده کنید. گلدان را در یک ظرف آب قرار دهید تا رطوبت را از زیر جذب کند.

درجه حرارت

دمای مطلوب برای نگهداری کالیسیا باید بین 10 تا 15 درجه سانتیگراد (50 تا 59 درجه فارنهایت) باشد. این گیاه محیط گرم را دوست دارد و در برابر سرما مقاوم نیست، بنابراین باید از قرار گرفتن آن در دمای سرد خودداری کنید. دمای کمی پایین که بالای صفر باشد را تا حدودی تحمل میکند ولی باید حواستان باشد که مدت طولانی در این دما نماند.

در صورتی که در فصل تابستان هوا بسیار گرم شود، از دست دادن رطوبت سریعتر از حد معمول خواهد بود. این بار می‌توانید گیاه خود را به مکانی خنک‌تر یا مکانی که تا حدی سایه دارد، منتقل کنید.

رطوبت هوا

یک سطح رطوبت متوسط با نیازهای رو به رشد کالیسیا مطابقت دارد. بنابراین، اگر گیاه شما در داخل خانه قرار دارد، جای نگرانی نیست. کالیسیا نیازی به مه پاشی منظم ندارد مگر اینکه محیطی که در آن نگهداری میشود خیلی خشک شود. در این صورت، اضافه کردن رطوبت اضافی برای گیاه مفید خواهد بود.

حفظ رطوبت ایده آل برای کالیسیا به رشد و شکوفایی آن کمک می کند. رطوبت مناسب باعث می شود گیاه آب زیادی از دست ندهد. 

اگر میزان رطوبت هوا خیلی کم باشد، گیاهان با سرعت بیشتری تعرق می کنند و آب زیادی از دست می دهند.

خاک

یک خاک گلدان استاندارد برای کالیسیا مناسب است. مانند بسیاری از گونه های گیاهی دیگر، خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد. هدف ما این است که ترکیبی داشته باشیم که رطوبت اضافی را تخلیه کند و گردش هوای کافی را داخل خاک فراهم کند تا ریشه ها سالم بمانند. به یاد داشته باشید که ابتدا PH را تست کنید. این گیاه به محیط کمی اسیدی با pH در محدوده 5 تا 6 نیاز دارد.

کود دهی

بخشی از مراقبت شما از کالیسیا این است که مطمئن شوید گیاه شما مواد مغذی کافی دریافت می کند. البته اوایل رشد میتواند این مواد مغذی از طریق خاک فراهم شود ولی در طولانی مدت نیاز به کوددهی برای تقویت خاک خواهد بود.

در تابستان هر 10 تا 14 روز یکبار می توانید گیاه خود را با کود مایع کوددهی کنید. دقت داشته باشید که کوددهی را فقط در طول دوره رشد گیاه انجام دهید به علاوه، شکوفه دادن گیاه کالیسیا نیز در این فصل شروع می شود. تقویت گیاه به شکوفایی گیاه نیز کمک میکند.

تکثیر کالیسیا

دو راه برای تکثیر کالیسیا وجود دارد ،دانه و قلمه ساقه.تکثیر کالیسیا

می توانید قلمه های ساقه سالم و بالغ را از گیاه جدا کنید و در گلدان های جداگانه بکارید. با تامین آب کافی و نور تا حدی سایه دار به آن رسیدگی کنید تا زمانی که ریشه های جدید ایجاد شوند. پس از مشاهده رشد جدید، می توانید مکان گیاه را کم کم تغییر دهید تا نور روشنتری دریافت کند.

تعویض گلدان

تعویض گلدان کالیسیا باید به طور مکرر انجام شود. به یاد داشته باشید که این گیاه سریع رشد می کند. بسته به نیاز می توانید سالی یک بار این کار را انجام دهید. با این حال، فریب رشد گسترده شاخ و برگ آن را نخورید. 

در این مورد، هرس کردن کالیسیا بهتر از تعویض گلدان است. اما، اگر ریشه‌ها را دیدید که از گلدان بیرون زده شده اند، قطعاً نیاز به تعویض خاک و گلدان است. کوتاه کردن ریشه های مرده را فراموش نکنید. و همیشه از مخلوط خاک استریل شده هنگام تعویض خاک استفاده کنید.

هرس

هرس کالیسیا یک کار ضروری و مهم است به ویژه از آنجایی که گیاه عادت خزیدن به اطراف را دارد. برای جمع و جور نگه داشتن آن، می توانید نوک ساقه ها، به خصوص ساقه های بالغ را هرس کنید. گزینه دیگر این است که گیاه را با برداشتن برخی از ساقه ها خلوت تر کنید. داشتن گیاهی خیلی متراکم ایده آل نیست زیرا مانع از نفوذ نور و گردش هوا می شود.

می توانید ساقه های ناسالم را دور بریزید. همچنین می توانید از ساقه های سالم برای تکثیر کالیسیا استفاده کنید.

اگرچه این گیاه ،گیاهی مقاوم است، اما شرایط خاصی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. بانوی صورتی شما هنوز یک موجود زنده است. آسیب پذیری های خاص خود را دارد. بنابراین برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، بیایید در مورد مشکلات احتمالی کالیسیا که ممکن است در آینده با آنها برخورد کنیم، بیاموزیم.

آفات

از آفات کالیسیا می توان به کنه عنکبوتی، شپشک آردآلود، شته، مگس سفید، شپشک آردآلود ریشه، فلس و تریپس اشاره کرد. چنین موجوداتی می توانند به طور جدی به شاخ و برگ و سیستم ریشه گیاه آسیب بزنند، در صورتی که تکثیر شوند. مهم است که گیاه خود را هر از چند گاهی چک کنید. با مشاهده هر گونه آفتی سریعا آنها را از بین ببرید.

شما می توانید این آفات را با اسپری کردن مایع ظرفشویی رقیق شده با آب بر روی شاخ و برگ دور کنید. اگر دوباره برمی گردند، وقت آن رسیده است که از حشره کش ها برای از بین بردن کامل آنها استفاده کنید. با این حال، این وضعیت به ندرت اتفاق می افتد بنابراین شما می توانید آرامش داشته باشید.

بیماری ها

بیماری لکه برگی،کپک خاکستری (botrytis)، سفیدک پودری (Powdery mildew)و پوسیدگی ریشه از بیماری های شناسایی شده کالیسیا هستند. شرایط محیطی خاصی می تواند باعث رشد و تولید آنها شود از جمله رطوبت زیاد یا آبیاری بیش از حد خاک.

این بیماری ها می توانند به راحتی کالیسیا شما را بکشند. بنابراین، شما باید هوشیار باشید. اگر علائم پوسیدگی ریشه ظاهر شد، بلافاصله خاک گیاه را تعویض کنید. آبیاری را برای مدت معینی قطع کنید تا ریشه ها یا شاخ و برگ ها بهبود یابند. در صورت لزوم از قارچ کش استفاده کنید. همچنین در حین درمان حتماً گیاه را از بقیه گیاهان آپارتمانی جدا کنید.


مشکلات رو به رشد کالیسیا

  • پرورش یک گیاه کالیسیا کار آسانی است. شما زمان و تلاش بسیار کمی را برای مراقبت از آن صرف خواهید کرد.
  • فراموشی در آبیاری و آبیاری بیش از حد تنها دو موردی هستند که نباید اجازه دهید اتفاق بیفتد. این دو می توانند به طور قابل توجهی بر سلامت گیاه شما تأثیر بگذارند.

برای جلوگیری از چنین مواردی، مطمئن شوید که تا حد امکان بهترین شرایط رشد را برای کالیسیا فراهم کرده باشید. گیاهان مانند انسان هستند، زمانی که محیط نگهداری آنها نامناسب می شود دچار استرس و بیماری می شوند.


سوالات متداول
چگونه از کالیسیا مراقبت می کنید؟
این گیاه کاملاً انعطاف پذیراست بنابراین در مراقبت از آن با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد. فقط نور روشن، آب و رطوبت فراوان و همچنین دمای گرم را برایش فراهم کنید.
آیا کالیسیا یک Tradescantia است؟
این دو به هم مرتبط هستند. جنس کالیسیا و Tradescantia هر دو از خانواده Commelinaceae هستند.
آیا کالیسیا یک گیاه خانگی است؟
در حالی که کالیسیا بیشتر در محیط های بیرونی به عنوان پوشش زمین کاشته می شود، پرورش این گیاه در داخل خانه نیز امکان پذیر است.
چگونه کالیسیا را صورتی نگه می دارید؟
نور روشن رنگ گیاه شما را به صورتی تغییر خواهد داد.
چرا کالیسیا من در حال مرگ است؟
عواملی مانند کمبود نور، کم آبی یا آبیاری بیش از حد، استرس دمایی، آفات و بیماری‌ها می‌توانند دلیل مرگ کالیسیا باشند.
آیا می توانید کالیسیا را تکثیر کنید؟
بله، ساده ترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه ساقه است. تنها در 4 هفته، این قلمه های تازه تکثیر شده، ریشه های خود را رشد خواهند داد.
آیا کالیسیا سمی است؟
این گیاه برای حیوانات خانگی و انسان غیر سمی در نظر گرفته می شود. با این حال، اگر مقادیر زیادی از آن خورده شود، می تواند سمی باشد.
هر چند وقت یکبار باید کالیسیا را آبیاری کرد؟
گیاه کالیسیا خود را به طور منظم آبیاری کنید تا خاک کمی مرطوب بماند. برنامه آبیاری را بسته به فصل سال تنظیم کنید.
آیا کالیسیا رطوبت را دوست دارد؟
برای این گیاه، سطح رطوبت متوسط مفید خواهد بود. مواقعی وجود دارد که اگر فضای داخلی شما خیلی خشک شود، ممکن است مجبور شوید گهگاهی گیاه خود را مه پاشی کنید.
چگونه کالیسیا را هرس می کنید؟
هرس کالیسیا کار بسیار آسانی است. برای پرپشت نگه داشتن این گیاه، فقط باید به طور مداوم نوک ساقه ها را هرس کنید.